The Orienteering Club for York, Scarborough, Ryedale and Selby

2018 Results

2018

Saturday 27th January Brayton Barff night event. organised by John Smales, planned by Barrie Speake and controlled by Neville Myers

Sunday 25th February Bishopwood North organised by Hélène Lecomte, planned by Dave Brown and Controlled by Martyn Broadest

Saturday 10th March Clifton Backies organised and planned by Kevin Francis and Vicky Bailey

Saturday 24th March Huntington South organised and planned by Simon Brook

Saturday 14th April Easingwold North organised and planned by Josh Cooper

Sunday 22nd April Wass organised by Mike Ridealgh, planned by Jeff Harris, controlled by Ray Barnes and assistant controlled by Duncan Archer

Wednesday 9th May University of York organised and planned by James Meredith and Danny Figg

Saturday 12th May Falsgrave & Sandybed organised by Bill Griffiths and planned by Rob & Katie Howlett

Wednesday 16th May Woodthorpe organised and planned by Kaji Limbu and Dave Riches

Monday 28th May York City organised by Amanda Cooper, planned by Bryan Greener and controlled by Steve Whitehead

Saturday 9th June Strensall West organised and planned by Ian Robson

Saturday 16th June Hood Hill Relays organised by Hélène Lecomte, planned by Peter Roberts with Bryan Greener as assistant planner

Sunday 17th June White Horse Middle Distance & Club Championships organised by Simon Brook, planned by Peter Roberts with James Meredith as assistant planner, and controlled by Rob Bailey (CLOK). Summary of Club Champions.

Wednesday 27th June Haxby NE organised and planned by Liz Drew

Wednesday 4th July Hob Moor organised and planned by Penny Bickle

Saturday 21st July Rowntree Parkorganised and planned by Phil Puckrin and Steve Whitehead

Friday 24th August Night Score Duncombe Parkorganised and planned by Steve Corrigan

Saturday 25th August Middle Distance Duncombe Parkorganised by Andrew Clark and planned by Vicky Bailey & Kevin Francis, controlled by Dennis Hooton

Saturday 25th August Duncombe Park and Helmsley Castle Sprint organised and planned by Steve Corrigan, controlled by Mike Ridealgh

Sunday 26th August Classic Distance Windy Pitsorganised by Andrew Clark and planned by Chris Toop, controlled by Dennis Hooton

Sunday 26th August Duncombe Park Trail-O organised and planned by Peter Roberts

Sat & Sun 25th/26th August – Combined results – weekend organised by Andrew Clark

Mon 27th August – Duncombe Park Team event organised by Andrew Clark and planned by Keith MacDermott

Sat 15th September 2018 – Knavesmire Woods organised and planned by Phil Puckrin

Sat 29th September 2018 – Strensall Eastorganised and planned by Christine & Peter Roberts

Sat 06th October 2018 – Millennium Bridgeorganised and planned by Nikki and Richard Gover

Sun 28th October – Woodthorpeorganised by Helene Lecomte, planned by Simon Brook and controlled by Steve Whitehead