The Orienteering Club for York, Scarborough, Ryedale and Selby

2008 Results Archive

2008

Sat 19th January Bishop Wood  Regional Night event Organised by Graham Todd , planned by Jonny Kendall and controlled by Brian Odell

Sun 20th January Bishop Wood  Regional event Organised by Graham Todd , planned by Jonny Kendall and controlled by Brian Odell

Sun 30th March Hovingham Regional event Organised by Maria Chechik, planned by Christine Roberts and controlled by Roger Smith

Sat 3rd May Gilling Middle Distance National event Organised by Roger Smith, planned by Barrie Speake and controlled by Dave Chapman

Sun 4th May Cawthorne National event Organised by Lionel Carter, planned by Dennis Hooton and controlled by Paul Taylor

Wed 14th May Rawcliffe Schools Summer League Organised and planned by John Butler

Wed 14th May Rawcliffe EBOR Summer League Organised and planned by John Butler

Wed 21st May Bishop Wood Schools Summer League Organised and planned by Brian Odell

Wed 21st May Bishop Wood EBOR Summer League Organised and planned by Brian Odell

Mon 26th May York Regional Urban event Organised by Ann Smith , planned by Steve Whitehead and controlled by Mike Ridealgh

Wed 04th June Knavesmire Schools Summer League Organised and planned by John Batchelor

Wed 04th June Knavesmire EBOR Summer League Organised and planned by John Batchelor

Wed 11th June Brayton Barff Schools Summer League Organised and planned by Mike Ridealgh

Wed 11th June Brayton Barff EBOR Summer League Organised and planned by Mike Ridealgh

Sun 16th Jun Beverley Westwood EBOR Relays Organised and planned by Dean and Roseanne Field

Wed 18th June Wheldrake Schools Summer League Organised and planned by Ian Robson

Wed 18th June Wheldrake EBOR Summer League Organised and planned by Ian Robson

Wed 25th June Hollicarrs Schools Summer League Organised and planned by Maggie Fountain

Wed 25th June Hollicarrs EBOR Summer League Organised and planned by Maggie Fountain

Wed 02nd July Oliver’s Mount EBOR Summer League Organised and planned by David Horn

Fri 22nd August Castle Howard  Local event Organised and planned by Peter & Christine Roberts

Sat – Mon 23rd-25th August Barns Cliff & Langdale White Rose Weekend 5-event weekend Organised by Bill Griffiths & Mike Ridealgh, planned by Chris Toop and Steve Marin and controlled by Tony Carlyle

Sun 9th November Skipwith Common Regional event Organised by Peter Watson , planned by Martyn Andrews and controlled by Nev Myers

Sun 14th December Primrose Warren Club Champs Organised and planned by Humberside & Lincolnshire Orienteers

 Strensall Common Regional event Organised by Amanda Cooper , planned by Josh Beech and controlled by Dennis Hooton

 Summer Schools League – final table  

 Summer Senior League – final table