The Orienteering Club for York, Scarborough, Ryedale and Selby

2017 Results

 

Wednesday 18th January Woodthorpe Lamp-O Local event Organised and planned by Simon Brook

Saturday 21st January Hazlewood Regional night event Organised by James Meredith, Planned by Chris Toop and controlled by Graham Todd

Sunday 19th February Hollicarrs Regional event Organised by Kate Gibson, planned by Kevin Francis & Vicky Bailey and controlled by Peter Watson

Wednesday 1st March Rowntree Park Local event Organised by Hem Rana and planned by Kaji Limbu

Saturday 4th March Pocklington Local event Organised and planned by Ian Robson

Saturday 18th March Hob Moor Local event Organised and planned by Simon Brook

Saturday 25th March Clifton Old Hospital Local event Organised and planned by Theo Tattershall

Saturday 8th April Haxby Local event Organised and planned by Amanda Cooper

Sunday 9th April Pickering Forest & Stoney Moor Regional event Organised by John Smales, planned by Andrew Clark and controlled by Alan Bannister (CLARO)

Wednesday 10th May Copmanthorpe Local event Organised and planned by James Meredith

Wednesday 17th May Wigginton Local event Organised and planned by Amanda Cooper

Wednesday 24th May Clifton Lakeside Local event Organised and planned by Kevin Francis

Monday 29th May York City Race Regional urban event Organised by Amanda Cooper, planned by Bryan Greener and controlled by Steve Whitehead

Wednesday 7th June Wheldrake Woods Local event Organised and planned by Keith MacDermott

Wednesday 14th June Earswick Local event Organised and planned by Liz Drew

Wednesday 21st June Dringhouses South Local event Organised and planned by Vicky Todd

Friday 25th August Ashdale and Cowhouse Bank White Rose Night Score event Organised and planned by Steve Corrigan and controlled by Dennis Hooton

Saturday 26th August Ashdale and Cowhouse Bank White Rose Middle National Event Organised by Josh Cooper, Planned by Steve Whitehead, Controlled by Chris Wright (CLOK)

Saturday 26th August Heater Rigg    Details White Rose Trail-O event Organised and planned by Christine Roberts

Saturday 26th August Helmsley  White Rose Sprint Regional event Organised and planned by Steve Corrigan and controlled by Mike Ridealgh

Sunday 27th August  Heater Rigg White Rose Classic National Event Organised by Josh Cooper, Planned by Steve Whitehead, Controlled by Chris Wright (CLOK)

Saturday & Sunday 26th/27th August – Combined results for White Rose Weekend

Monday 28th August Ashdale and Cowhouse Bank  White Rose Team Event   Organised by Josh Cooper, Planned by Keith MacDermott, Controlled by Jim Harrison and Mike Ridealgh

Saturday 30th September Rawcliffe & Clifton Ings Local event Organised and planned by Chris Toop

Saturday 07th October Millennium Bridge Local event Organised and planned by Hélène Lecomte

Sunday 15th October Selby Regional event Organised by Bill Griffiths, planned by Ian Robson and controlled by Steve Whitehead   Club Championships Results

Saturday 21st October Easingwold Local event Organised and Planned by Kevin Francis and Vicky Bailey

Wednesday 8th November Clifton Backies Local night event Organised and planned by Steve Whitehead

Wednesday 15th November University of York and Walmgate Stray Local night event Organised and planned by Penny Bickle

Wednesday 29th November Malton Local night event Organised and planned by David Horn