Brown

Splits

6.5km 230m

Pos Name Club Age Class Time
1st Jack Wood AIRE M21 51:09
2nd Chris Smithard DEE M21 51:56
3rd Brendan Anglim CLOK M40 55:21
4th Zachary Field SYO M18 56:16
5th Alistair Wood AIRE M60 61:44
6th Charles Mayes CLOK M45 62:39
7th Alastair Mackenzie CLOK M55 64:40
8th Jake Field SYO M18 64:42
9th Justin Williams LOG M45 65:14
10th Rowan Capper EBOR M18 68:27
11th Neil Harvatt HALO M55 70:06
12th Dean Field SYO M50 72:26
13th Graham Capper EBOR M55 76:59
14th Tony Carlyle AIRE M60 77:54
15th Paul Beresford NOC M40 82:34
16th David Murgatroyd AIRE M21 88:38
17th James Avis AIRE M18 90:49
18th Barry Young NN M50 102:11
19th Edward Hex SOLWAY M45 133:14
rtd Victor Chechik EBOR M45  

Blue

Splits

5.6km 235m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steve Whitehead EBOR M60 56:26
2nd Phillip Batts CLOK M50 59:43
3rd Roy Dawson GAFANHORI PORTUGAL M65 61:05
4th Richard Payne EPOC M60 62:41
5th Gordon Urquhart AIRE M35 64:30
6th Andy Lewsley BL M55 64:50
7th Alistair Tinto EPOC M45 64:57
8th Tony Thornley AIRE M65 66:26
9th Christopher Wright CLOK M55 66:37
10th Steven Wood EPOC M60 71:44
11th Paul Taylor CLOK M65 72:28
12th Ian Couch EPOC M65 72:55
13th Barrie Speake EBOR M70 74:03
14th Helena Crutchley HALO W50 75:05
15th Martyn Dean CLOK M50 75:58
16th Dennis Hooton EBOR M50 76:00
17th Andrew Clark EBOR M50 76:57
18th David Lloyd EBOR M60 77:24
19th Roger Lott AIRE M60 78:59
20th Peter Avis AIRE M50 79:11
21st Mike Ridealgh EBOR M60 79:29
22nd Eloise Wright CLOK W18 80:34
23rd Ian Cooper SYO M65 81:31
24th Bob Cooper NN M65 86:26
25th Bref O'Rourke CLOK M60 86:48
26th Chris Burden AIRE M65 89:55
27th Bob Howe CLOK M65 93:42
28th Stephen Restorick CLOK M55 94:01
29th Damien Handslip CLARO M45 94:57
30th Carol Prosser BAOC W50 99:44
31st Martin Adamson CLOK M70 104:42
32nd Allen Barnes CLARO M70 106:10
33rd Sam Avis AIRE M18 107:55
m6 Stella Lewsley BL W55 72:51

Green

Splits

4.4km 175m

Pos Name Club Age Class Time
1st Yasmin Field SYO W14 52:05
2nd Julie Couch EPOC W55 53:32
3rd David Shipley BAOC M40 56:00
4th Jane Malley NATO W50 58:15
5th John Offen IND M45 61:11
6th Graham Todd EBOR M60 61:52
7th Karen Clark EBOR W55 64:02
8th Steve Willis EBOR M60 64:54
9th Liz Phillips OD W45 66:21
10th David Relton EBOR M60 66:56
11th Tom Crowther AIRE M75 67:05
12th Bill Griffiths EBOR M60 67:29
13th Louise Dunn EBOR W50 67:30
14th Jonathon Hooton EBOR M21 68:04
15th David Brook NN M70 68:44
16th Bella Williams SN W16 70:19
17th Jackie Barnes CLARO W65 70:54
18th Patricia Davies NATO W55 71:02
19th Michael Wood EPOC M70 71:50
20th Brian Hostad   M45 72:47
21st Wendy Carlyle AIRE W55 74:24
22nd Guy Patterson AIRE M55 74:36
23rd Allan Darwell BOK M60 75:41
24th Nev Myers EBOR M55 78:08
25th Hilary Allen AIRE W65 78:35
26th Caroline Mackenzie CLOK W50 79:09
27th Catherine Dawson GAFANHORI PORTUGAL W60 80:32
28th Paul Simmons HALO M60 81:08
29th Simon Schmuck   M55 81:09
30th Stan Appleton CLARO M65 81:27
31st Richard Clark EBOR M65 82:46
32nd Shelly Williams CLOK W50 84:30
33rd Ian Robson EBOR M60 85:27
34th Fred Ross AIRE M65 87:05
35th Debbie Handslip CLARO W40 87:33
36th Roseanne Field SYO W45 88:23
37th Frances Prendergast EBOR W60 88:26
38th Mary Carrick HALO W60 92:00
39th John Smales EBOR M55 93:23
40th Joe Dobbs CLOK M70 101:56
41st Mike Thorpe EPOC M70 119:21
rtd Helen Gardner EBOR W60  
w15 Maria Chechik EBOR W45 91:44
m10-12 Susan P Adams EBOR W60 149:15

Short Green

Splits

3.1km 130m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bruce Bryant OD M55 39:12
2nd Roy Bradley CLOK M65 42:03
3rd Joseph Trigg CLOK M60 50:17
4th Suzanne Relton EBOR W55 50:55
5th Amanda Cooper EBOR W45 53:05
6th Gill Mawby EBOR W65 53:52
7th Mike Hardy CLOK M75 56:33
8th Victoria Todd EBOR W21 58:07
9th Wendy Taylor CLOK W55 58:21
10th Dave Allison CLOK M75 59:25
11th Kevin Gallagher LEI M60 60:53
12th Sheila Smith EBOR W65 61:00
13th Elspeth Hooton EBOR W50 61:57
14th Anne Schmuck   W50 63:13
15th David Horn EBOR M65 64:16
16th Arthur Clarke CLARO M60 64:51
17th Jim Harrison EBOR M65 65:08
18th Gill Hardy CLOK W75 66:13
19th Monika Cooper SYO W65 67:14
20th Gill Ross AIRE W65 67:27
21st Maureen Webb CLOK W60 72:36
22nd Clarissa Napier CLOK W75 73:53
23rd Helen Meredith IND W21 74:12
24th Juliette McLean   W40 79:44
25th Eileen Bedwell CLOK W80 85:13
26th Margaret Fountain EBOR W70 86:22
27th Roy Malley NATO M80 92:20
28th Ian Campbell CLOK M80 99:48
29th Oscar Anglim CLOK M14 102:56
30th Alan Ross EBOR M75 111:51
31st Livia Wright CLOK W12 112:44
32nd Diane Mayes CLOK W40 113:01
33rd Patrick O'Grady HALO M75 115:12
34th Ann O'Grady HALO W75 116:59
m1 m3-4 rtd James Meredith IND M21  
m5-8 rtd Pat Thorpe EPOC W70  
m13 David Sowden EBOR M50 87:40

Light Green

Splits

3.9km 80m

Pos Name Club Age Class Time
1st James Howlett EBOR M14 49:58
2nd Robert Howlett EBOR M45 62:16
3rd Bradley Dickerson AIRE M21 68:17
4th Mel Avis AIRE W45 80:41
5th Jane Payne EPOC W60 96:42
rtd Tamsin Offen IND W14  
m12 Tom Handslip CLARO M16 58:53
m4 m9-16 Chris March AIRE M70 75:15
w4 w13 Debbie Shipley IND W40 79:07
m9-16 Roger Mawby EBOR M70 82:30

Orange

Splits

2.6km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Stephen Hopper CLOK M55 33:43
2nd Sibyl Fisher AIRE W21 35:30
3rd Joe Field SYO M12 35:51
4th Lorraine Porter CLOK W55 53:30
5th Katie Howlett EBOR W40 59:55
6th Toby Williams LOG M10 60:01
7th Susan Firth EBOR W65 60:41
8th Georgina Beckett IND W21 63:06
9th Patricia Simmons HALO W60 75:28
10th Christine Hayes CLARO W50 82:18
rtd Louie Ellis EBOR M8  

Yellow

Splits

1.7km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sebastian Faint EBOR M13 16:22
2nd Jacob Handslip CLARO M14 20:26
3rd Charley Faint IND W10 23:08
4th Harry White IND M10 23:40
5th Will Adams EBOR M8 24:25
6th Lucy Howlett EBOR W12 26:04
7th Emma Pudsey EBOR W10 26:08
8th Sonya Chechik EBOR W7 30:17
9th Sophie Gibson EBOR W10 38:29

White

Splits

1.2km 35m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sebastian Faint EBOR M13 10:21
2nd Tom Adams EBOR M10 14:47
3rd Andrew Twigg EBOR M10 18:33
4th Emily White IND W10 20:27
5th Charley Faint IND W10 21:24
6th Evie Ellis EBOR W10 43:34