A Mens Open (18+)

Splits

5.3km 220m

Pos Name Club Age Class Time
1st Leon Foster AIRE M21 37:54
2nd Joshua Cooper EBOR M20 41:12
3rd Stuart Fraser EBOR M21 45:08
4th Aislinn Kendall EBOR W21 46:58
5th Paul Watson MDOC M35 55:03
6th Kevin Francis EBOR M21 60:53
7th Danny Chan HALO M35 64:15
w4 Richard Foster AIRE M21 39:21
m16 David Allison STAG M50 45:56

A Mens Vet (40+)

Splits

5.3km 220m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tony Udris SYO M40 46:12
2nd Ian Marshall AIRE M50 46:40
3rd Alastair Dunlop CLYDE M40 48:50
4th Charles Mayes CLOK M45 49:10
5th Brian Hostad HALO M45 51:08
6th Martyn Dean CLOK M50 54:43
7th Mark Thomson IND M45 54:53
8th Robert Howlett EBOR M45 55:44
9th Rob Bailey CLOK M50 57:31
10th Jeff Harris EBOR M55 58:44
11th Chris Penny AIRE M50 59:45
12th Rachel Dawber IND W40 81:17
m25 Dennis Hooton EBOR M50 56:09

B Mens Supervet (55+)

Splits

4.2km 155m

Pos Name Club Age Class Time
1st Andrew Kelly AIRE M55 33:26
2nd= Paul Turner SELOC M55 37:03
2nd= Patrick Smyth NATO M55 37:03
4th Graham Capper EBOR M55 39:41
5th Christopher Wright CLOK M55 39:52
6th Keith MacDermott EBOR M60 43:57
7th Tony Carlyle AIRE M60 44:52
8th Steven Wood EPOC M60 45:08
9th Howard Sawyer AIRE M55 45:12
10th Simon Brook AIRE M55 46:01
11th Allen Barnes CLARO M70 46:59
12th Peter O'Connell EBOR M55 49:23
13th Simon Schmuck CLOK M55 50:14
14th John Smales EBOR M55 52:42
15th Ian Robson EBOR M60 53:02
16th Graham Todd EBOR M60 54:47
17th Stephen Round SELOC M60 55:18
18th Kenneth Hutson HALO M60 55:37
19th Kevin Gallagher LEI M60 60:49
20th Nev Myers EBOR M55 62:44
m5 Dave Brown EBOR M55 41:44
m14-16 Mike Ridealgh EBOR M60 44:02
m14 David Lloyd EBOR M60 45:24
m5-6 m16 Paul Simmons HALO M60 47:03

B Non comp

Splits

4.2km 155m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bryan Greener EBOR M40 48:27
2nd Jonny Hooton EBOR M21 48:49
3rd Christopher Cooper EBOR M45 59:51
4th Mark Penny AIRE M20 62:44

B Womens Open (18+)

Splits

4.2km 155m

Pos Name Club Age Class Time
1st Amy Brown EBOR W21 45:42
2nd Helene Lecomte EBOR W35 47:46
3rd Amanda Cooper EBOR W45 48:56
4th Helen Smith HALO W35 50:36
5th Victoria Todd EBOR W21 64:19
6th Linda Hayles EPOC W55 67:22

B Womens Vet (40+)

Splits

4.2km 155m

Pos Name Club Age Class Time
1st Emma Harrison EPOC W40 43:45
2nd Louise Dunn EBOR W50 44:29
3rd Heather Phipps AIRE W40 44:44
4th Helena Crutchley HALO W50 44:51
5th Nicola Melville EBOR W40 46:20
6th Pam Brown EBOR W50 48:38
7th Valerie Gilleard AIRE W50 59:14
8th Katie Howlett EBOR W40 60:52
9th Isla Mathieson CLOK W45 69:40
10th Elspeth Hooton EBOR W50 69:41

C Mens Ultravet (65+)

Splits

3.5km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Mike Hampton OD M65 31:23
2nd Roy Bradley CLOK M65 35:41
3rd Barrie Speake EBOR M70 40:35
4th Stan Appleton CLARO M65 41:17
5th Mike Cope CLARO M65 41:45
6th Guy Goodair EPOC M75 46:24
7th Richard Clark EBOR M65 48:58
8th Neil Croasdell EPOC M65 50:52
9th Peter Watson EBOR M65 51:01
10th David Horn EBOR M65 53:10
11th Mike Hardy CLOK M75 57:29
12th Fred Ross AIRE M65 59:44
13th John Illingworth EBOR M70 59:55
w18 Peter Wells EBOR M75 65:25

C Non comp

Splits

3.5km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Bruce Bryant OD M55 36:28
2nd Kate Ravilious EBOR W35 41:23
3rd David Parke IND M60 56:26
4th Pippa Crawford EBOR W50 56:28
5th Melanie Padgham   W0 56:36

C Womens Supervet (55+)

Splits

3.5km 105m

Pos Name Club Age Class Time
1st Helen Gardner EBOR W60 38:32
2nd Karen Clark EBOR W55 39:06
3rd Wendy Carlyle AIRE W55 43:48
4th Gill Mawby EBOR W65 49:26
5th Jean Lochhead EPOC W65 50:49
6th Christine Roberts EBOR W60 53:05
7th Arabella Woodrow TAY W55 55:42
8th Jackie Page EPOC W60 56:04
9th Celia Dean CLOK W55 58:41
10th Maureen Webb CLOK W60 61:06
11th Janet Todd EBOR W60 74:05
m16 Linda Kelly CLARO W55 47:05
w7 Patricia Davies NATO W55 51:02
m14 Mary Carrick HALO W60 65:57

D Non comp

Splits

2.7km 95m

Pos Name Club Age Class Time
1st Suzanne Relton EBOR W55 39:35
2nd Anne Schmuck CLOK W50 49:45
3rd Roger Mawby EBOR M70 82:38
m1-5 m7-15 m17-19 Peter Roberts EBOR M65 31:34
w9 Patricia Simmons HALO W60 72:57

D Womens Ultravet (65+)

Splits

2.7km 95m

Pos Name Club Age Class Time
1st Gill Ross AIRE W65 37:27
2nd Judith Goodair EPOC W70 45:02
3rd Catherine Odell EBOR W70 45:24
4th Sheila Smith EBOR W65 47:53
5th Celia Wells EBOR W75 48:34
6th Pat Aspinall EPOC W70 51:03
7th Margaret Fountain EBOR W70 56:42
8th Dawn Watson EBOR W70 58:12
9th Eileen Bedwell CLOK W80 60:02
m2-3 Joan Selby CLOK W70 44:43
m19 Jackie Barnes CLARO W65 48:01
m15-17 m19 Gill Hardy CLOK W75 53:39
w1 m19 Paulette Noot EPOC W70 57:07

E Men and Women Junior (16-)

Splits

2.7km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st James Howlett EBOR M14 30:32
2nd Megan Harrison EPOC W14 31:08
3rd Emily Cooper EBOR W14 33:43
4th Miles Gilleard AIRE M16 36:00
5th Elizabeth Dean CLOK W14 39:04
n/c Evie Ellis EBOR W10 48:25

E Non Comp

Splits

2.7km 100m

Pos Name Club Age Class Time
1st David Relton EBOR M60 58:48

F Non Comp

Splits

1.7km 40m

Pos Name Club Age Class Time

F Yellow (Men and Women 12-)

Splits

1.7km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tanya Cooper EBOR W12 18:12
2nd Lucy Howlett EBOR W12 21:32
3rd Evie Ellis EBOR W10 22:18
4th Natalie Martin CLOK W10 23:09
5th Cameron Martin CLOK M12 24:15
6th Laura Harrison EPOC W12 24:17
7th George Martin CLOK M10 26:58
8th Beth Ravilious EBOR W12 27:02
9th Rebecca Mayes CLOK W5 30:08
10th Andrew Twigg EBOR M10 30:28
11th Isabel Mayes CLOK W7 33:16
12th Sam Rhodes-Dawber IND   38:58