Results for White Horse YSL and Ebor Club Championships 2018 - 17-Jun-2018 - Provisional

Course Results

Black

Results

4.8km 220m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Roome SROC M35 50:13  
2nd Chris Mackenzie CLOK M21 72:55 +22:42
Black standard time 75:20
  Danny O'Callaghan CLOK M45 m10-17 m22-28  
  Dave Murgatroyd AIRE M21 w18  
  Robert Gatenby AIRE M40 m11  

Brown

Results

4.4km 210m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlie Adams SYO M50 53:33  
2nd Jeff Green CHIG M50 64:08 +10:35
3rd Steve Whitehead EBOR M65 67:13 +13:40
4th Vicky Bailey EBOR W21 68:27 +14:54
5th Evie Conway AIRE W16 74:20 +20:47
6th Richard Gover EBOR M35 81:52 +28:19
7th James Howlett EBOR M20 83:44 +30:11
Brown standard time 83:44
8th Richard Payne EPOC M65 85:07 +31:34
9th Anika Schwarze EBOR W18 86:11 +32:38
10th Robert Howlett EBOR M50 91:18 +37:45
11th Kevin Francis EBOR M35 100:18 +46:45
12th James Garnett SYO M50 111:05 +57:32
13th Daniel Figg EBOR M20 134:15 +80:42

Blue

Results

4.1km 170m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Martyn Dean CLOK M55 76:44  
2nd Max Mobus SYO M14 78:07 +1:23
3rd Christopher Wright CLOK M60 79:27 +2:43
4th Paul Taylor CLOK M70 80:44 +4:00
5th Bryan Greener EBOR M45 82:09 +5:25
6th Helen Meredith EBOR W35 89:11 +12:27
7th Natasha Conway AIRE W45 93:48 +17:04
Blue standard time 115:06
8th Trevor Peacock CLOK M45 140:32 +63:48
9th Bref O'Rourke CLOK M65 180:59 +104:15
  Laura Bennett EBOR W21 rtd  
  Janet Adams SYO W55 rtd  

Green

Results

3km 145m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dave Brown EBOR M60 57:43  
2nd Tony Davies BOF M70 62:42 +4:59
3rd Andrew Clark EBOR M55 67:39 +9:56
4th Allen Barnes CLARO M75 71:52 +14:09
5th Helene Lecomte EBOR W40 73:56 +16:13
6th Barrie Speake EBOR M75 81:47 +24:04
7th Paul Jackson EPOC M70 85:41 +27:58
8th Ian Robson EBOR M65 86:37 +28:54
Green standard time 86:37
9th Victoria Todd EBOR W35 90:40 +32:57
10th Amanda Cooper EBOR W50 90:52 +33:09
11th Chris Petre CLOK M55 96:36 +38:53
12th Janet Knight DEE W50 101:22 +43:39
13th Barry Harrison CLOK M75 108:12 +50:29
14th Katie Howlett EBOR W45 121:06 +63:23
  Fiona Dickson EBOR W50 m2 m14  

Short Green

Results

2.5km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Helen Gardner EBOR W65 57:49  
2nd Susan Guy SYO W40 72:52 +15:03
3rd Mike Ridealgh EBOR M65 78:47 +20:58
4th Janet Leake EBOR W55 83:07 +25:18
5th Liz Drew EBOR W65 83:15 +25:26
6th David Horn EBOR M70 85:26 +27:37
7th Pam Brown EBOR W55 86:05 +28:16
8th Jackie Barnes CLARO W70 88:10 +30:21
Short Green standard time 88:10
9th Amy Greener EBOR W16 92:26 +34:37
10th Jane Payne EPOC W65 104:51 +47:02
11th Mike Hardy CLOK M80 115:48 +57:59
12th Mary Carrick HALO W65 124:23 +66:34
13th Philip Puckrin EBOR M70 146:37 +88:48
  Karen Clark EBOR W60 m3-16  
  Bill Griffiths EBOR M65 m8-16  
  Wendy Taylor CLOK W60 m8-16  

Very Short Green

Results

2.1km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Simmons HALO M65 58:04  
2nd Christine Roberts EBOR W65 77:30 +19:26
3rd Roy Bradley CLOK M70 78:56 +20:52
4th Joan Selby CLOK W75 90:15 +32:11
Very Short Green standard time 90:15
5th Gill Hardy CLOK W80 112:54 +54:50
  John Illingworth EBOR M75 m6-11  
  Clarissa Napier CLOK W80 m5 m7-11  
  Eileen Bedwell CLOK W85 m5-11  

Light Green

Results

2km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st William Garnett SYO M14 28:06  
2nd Lucy Howlett EBOR W16 30:02 +1:56
Light Green standard time 42:09
3rd Patricia Simmons HALO W65 56:54 +28:48
4th Celia Dean CLOK W60 64:19 +36:13

Orange

Results

1.9km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Beverley Inkson SYO W45 20:28  
2nd Alexandra Garnett SYO W12 28:06 +7:38
Orange standard time 30:42
3rd Green Family IND   51:57 +31:29

Yellow

Results

1.8km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joseph Guy SYO M10 14:50  
2nd Freddie Guy SYO M10 17:26 +2:36
3rd Daniel Meredith EBOR M10 20:00 +5:10
Yellow standard time 22:15

White

Results

1km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daniel Meredith EBOR M10 9:55  
2nd Kendall O'Callaghan CLOK W10 12:58 +3:03
3rd Eadie O'Callaghan   W10 13:10 +3:15
4th Joseph Meredith EBOR M10 16:59 +7:04
White standard time 16:59