Results for WR2018 Day1 Middle Distance - 25-Aug-2018 - Provisional

...return to index

Class Results

M10A

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oscar Sanderson NATO M10 12:17  
2nd Monty Bratcher-Howard WIM M10 12:57 +0:40
3rd Ben Todhunter SROC M10 13:50 +1:33
4th Daniel Meredith EBOR M10 14:44 +2:27
5th Max Straube-Roth OD M10 15:22 +3:05
6th William Preston SYO M10 16:24 +4:07
7th Ben Chapman SO M10 16:54 +4:37
8th Lawrence Hodgson SYO M10 17:13 +4:56
9th Eon Simpson LEI M10 18:09 +5:52
10th Jack Beavers AIRE M10 19:42 +7:25
11th George Rennie WCOC M10 22:30 +10:13

M10B

Results

1.7km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Stanley Preston SYO M10 14:59  
2nd Alexander Darwin WAOC M10 15:08 +0:09
3rd Ian McLean EBOR M10 15:30 +0:31

M12A

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Harry Bratcher-Howard WIM M12 16:31  
2nd Benedict Sanderson NATO M12 21:32 +5:01

M12B

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M14A

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sam Crawshaw SYO M14 27:07  
2nd Ben O'Donnell DVO M14 35:45 +8:38
3rd Liam Green CLOK M14 39:54 +12:47
4th Jake O'Donnell DVO M12 42:23 +15:16
5th Sam Todd SYO M12 53:56 +26:49

M14B

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M16A

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Euan Tryner SYO M14 41:05  
2nd Ben Mackervoy DVO M16 56:44 +15:39
3rd Dominic Green CLOK M16 57:42 +16:37
4th James Bedwell DVO M16 70:47 +29:42
5th Jonty Goodwin WCOC M16 95:20 +54:15

M16B

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Craig Somers SROC M16 35:59  
2nd Ryan Anderson EBOR M16 117:02 +81:03

M18L

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st George Van Dam HALO M18 43:29  
2nd Thomas Aspin CLOK M18 47:10 +3:41
3rd Matthew Rochester CLARO M18 48:38 +5:09
4th Peter Mackervoy DVO M18 61:26 +17:57
5th Oscar Ferris LEI M16 65:32 +22:03

M18S

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M20L

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st River Edis-Smith MDOC M20 42:26  
2nd James Howlett EBOR M20 49:14 +6:48

M20S

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind

M21L

Results

5.2km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oliver Johnson SYO M40 36:44  
2nd= Joe Taunton NOC M21 39:50 +3:06
2nd= Ben Stevens AIRE M21 39:50 +3:06
4th Nicholas Jarvis SO M21 47:03 +10:19
5th Colin Smith SYO M50 50:38 +13:54
6th George Stevens AIRE M21 55:03 +18:19
7th Mark Burley MDOC M21 56:23 +19:39
8th Alex Robinson CLARO M18 58:56 +22:12
9th Matthew Foskett DUOC M21 60:45 +24:01
10th Sebastion Pugh SOS M21 62:37 +25:53
11th Richard Gover EBOR M35 70:43 +33:59
12th Neville Baker TVOC M65 78:34 +41:50
13th Edmund Willatts IND M21 115:37 +78:53

M21S

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andrew Stemp WAOC M21 39:57  
2nd Chris Mackenzie CLOK M21 40:41 +0:44
3rd Andrew Llewellyn FVO M21 41:35 +1:38
4th Joshua Cooper EBOR M21 46:39 +6:42
5th Chris Lambert SYO M21 46:46 +6:49
6th Stuart Fraser EBOR M21 59:49 +19:52
7th Daniel Hodson SOC M21 62:07 +22:10
8th William Gale DVO M21 76:54 +36:57
9th Thomas Gale DVO M21 78:57 +39:00

M21N

Results

3.1km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Frances Moseley MDOC W35 44:47  

M35L

Results

4.5km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Roome SROC M35 35:21  
2nd Tim Patterson AIRE M35 36:45 +1:24
3rd Matthew Burden SYO M35 47:17 +11:56
4th Wayne Byrne RAFO M35 49:06 +13:45
5th Ben Lonsdale RAFO M35 62:32 +27:11
6th James Todhunter SROC M35 73:30 +38:09

M35S

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lee Beavers AIRE M35 56:12  
2nd Paul Gregson OD M35 72:49 +16:37

M40L

Results

4.5km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andrew Preston SYO M40 35:17  
2nd Julian Simpson CLOK M40 39:15 +3:58
3rd David Alcock AIRE M40 42:47 +7:30
4th Nicholas Cooper SN M40 45:50 +10:33
5th Francis Shillitoe NATO M40 46:33 +11:16
6th Neil Rosewell SUFFOC M40 47:14 +11:57
7th Andrew Howard WIM M40 50:56 +15:39
8th Jolyon Medlock WSX M40 51:33 +16:16
9th Peter Moseley MDOC M40 53:03 +17:46
10th Simon Hodgson SYO M40 67:39 +32:22

M40S

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st James Meredith EBOR M40 55:32  
2nd Daniel Roth OD M45 56:46 +1:14
3rd Leon Ricketts AIRE M40 57:26 +1:54
4th Adrian Moseley RAFO M45 65:40 +10:08
5th Paul Watson MDOC M40 75:40 +20:08

M45L

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Ward NGOC M45 35:33  
2nd Liam Corner MDOC M45 40:55 +5:22
3rd David Bowman AIRE M45 41:10 +5:37
4th Stephen Borrill WAOC M45 49:11 +13:38
5th Jamie Rennie WCOC M45 54:45 +19:12
6th Mike Hooper LOC M45 56:35 +21:02

M45S

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tony Udris SYO M45 34:25  
2nd David Aspin CLOK M45 41:22 +6:57
3rd John Green CLOK M45 50:03 +15:38
4th Simon Gale DVO M45 50:34 +16:09
5th Paul Gaines BL M45 51:18 +16:53
6th David Harrison EPOC M45 57:02 +22:37
7th Mark McLean EBOR M45 57:25 +23:00
8th Paul Hudson NOC M55 62:26 +28:01
9th Trevor Peacock CLOK M45 82:44 +48:19

M50L

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Clive Hallett BOK M55 32:08  
2nd Dai Bedwell DVO M50 41:13 +9:05
3rd Duncan Harris DEE M50 41:58 +9:50
4th Clive Richardson WRE M50 43:43 +11:35
5th Paul Taylor SYO M50 45:35 +13:27
6th Peter Chapman SO M50 45:46 +13:38
7th John Ward NOR M50 46:33 +14:25
8th Charles Mayes CLOK M50 50:30 +18:22
9th Jim Trueman MDOC M50 52:00 +19:52
10th Andrew Mackervoy DVO M50 54:13 +22:05
11th Mark Chapman SYO M50 55:15 +23:07
12th Phill Newton CLOK M50 58:30 +26:22
13th Neil Speers DFOK M50 59:47 +27:39
14th John Worth LEI M50 63:06 +30:58
15th Richard Rigby CLOK M50 64:07 +31:59
16th Trevor Hindle MDOC M50 67:56 +35:48
17th Andrew Henderson WAOC M50 70:39 +38:31
18th Garry Alexander PFO M50 109:55 +77:47
  Duncan Conway LOC M50 w17  

M50S

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Stephen Chafer LEI M50 38:51  
2nd David Harper GO M60 42:29 +3:38
3rd Ian Chafer HOC M50 44:47 +5:56
4th Paul Van Dam HALO M50 45:29 +6:38
5th Peter Warland SOS M50 50:17 +11:26
6th Chris O'Donnell DVO M50 53:32 +14:41
7th Robert Howlett EBOR M50 54:16 +15:25
8th David Todd IND M50 59:40 +20:49
9th Ian Gamlen COBOC M50 63:38 +24:47
10th David Hodson HH M50 64:23 +25:32
11th Steve Edgar LEI M50 93:10 +54:19
12th Christopher Cooper EBOR M50 102:52 +64:01
  Bill Anderson EBOR M50 m16  

M55L

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Steve Blount SO M55 42:49  
2nd David Williams AIRE M55 43:18 +0:29
3rd Steve Corrigan EBOR M60 43:24 +0:35
4th Chris Hooker SO M55 43:59 +1:10
5th Neil Hunter CLOK M55 51:45 +8:56
6th Andrew Ridgway NOC M55 56:25 +13:36
7th Andy Ellis PFO M55 58:53 +16:04
8th David Vincent DVO M55 62:05 +19:16
9th Richard Needham DVO M55 62:42 +19:53
10th Paul Wright PFO M55 64:42 +21:53
11th Mark Collins DFOK M55 70:13 +27:24
12th Bob Steeper EPOC M55 71:42 +28:53
13th Paul Wood AIRE M55 74:19 +31:30
  Steve Dempsey SYO M55 w14  

M55S

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Phill Batts CLOK M55 33:04  
2nd Kevin Ross OD M55 51:14 +18:10
3rd Andrew Clark EBOR M55 65:27 +32:23

M60L

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Embrey DEE M60 42:10  
2nd Paul Addison DVO M60 44:07 +1:57
3rd Graham Johnson DVO M60 47:29 +5:19
4th Paul Bradbury SYO M60 48:27 +6:17
5th Michael James BAOC M60 51:32 +9:22
6th Andy Lewsley BL M60 57:20 +15:10
7th Michael Merritt SO M60 58:16 +16:06
8th David Frame TAY M60 59:37 +17:27
9th Matthew Cochrane SROC M60 60:49 +18:39
10th Simon Brook EBOR M60 63:02 +20:52
11th Patrick Murphy BOC M60 64:26 +22:16
12th Simon Filmore LOC M60 64:54 +22:44
13th Stephen Restorick CLOK M60 72:10 +30:00
14th Richard Llewellyn NOC M60 81:27 +39:17
  Paul Willams LOC M60 m6  

M60S

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Robert Parkinson NOC M60 44:12  
2nd Howard Sawyer AIRE M60 45:12 +1:00
3rd John Broadhead WRE M60 52:52 +8:40
4th Dave Brown EBOR M60 54:58 +10:46
5th Philip Nichols BL M60 55:49 +11:37
6th Brent Hill AIRE M60 58:45 +14:33
7th Richard Goodwin WCOC M60 62:00 +17:48
8th Andrew White HOC M60 63:44 +19:32
9th David Booker NOC M60 64:24 +20:12
10th Steve Willis EBOR M65 68:45 +24:33
11th John Smales EBOR M60 118:43 +74:31

M65L

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Nicholas Pugh SOS M65 44:17  
2nd Dave Marr OD M65 44:45 +0:28
3rd Robin Smith SO M65 45:33 +1:16
4th Steve Whitehead EBOR M65 48:51 +4:34
5th John Britton MDOC M65 52:04 +7:47
6th Richard Payne EPOC M65 52:34 +8:17
7th Alan Williamson SO M65 54:30 +10:13
8th Robert Brandon OD M65 60:02 +15:45
9th Peter Dudman SO M65 61:39 +17:22
10th John Robinson WCH M65 65:46 +21:29
11th Ken Patterson AIRE M65 66:48 +22:31
12th Paul Taunton NGOC M65 69:13 +24:56
13th Mike Turner SO M65 71:09 +26:52
14th Stephen Round SELOC M65 84:50 +40:33
15th Mike Ridealgh EBOR M65 116:09 +71:52

M65S

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Neil Sprot SYO M65 35:19  
2nd Philip Brown NOR M65 42:28 +7:09
3rd David Lloyd EBOR M65 47:08 +11:49
4th Ian Robson EBOR M65 48:58 +13:39
5th Ashley Ford HOC M65 49:12 +13:53
6th Rick Roberts HOC M65 50:08 +14:49
7th Roy Bradley CLOK M70 52:09 +16:50
8th Peter Guillaume SYO M65 54:39 +19:20
9th Dave Walton LOC M65 61:35 +26:16
10th Keith Streb NOC M65 65:49 +30:30
11th Clive Reid CLARO M65 70:48 +35:29
  Andrew Bell BL M65 m6-13  

M70L

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Tony Davies IND M70 40:20  
2nd Peter Ross MDOC M70 43:47 +3:27
3rd Barry Houghton HOC M70 44:26 +4:06
4th Michael Bickle WAOC M70 46:58 +6:38
5th Julian Lailey SROC M70 49:41 +9:21
6th Ian Couch EPOC M70 52:31 +12:11
7th Ian Cooper SYO M70 53:11 +12:51
8th Peter Carey OD M70 54:29 +14:09
9th Barry McGowan HOC M70 57:35 +17:15
10th Derek Gale DVO M70 60:42 +20:22
11th Chris Burden AIRE M70 73:40 +33:20
12th Neil Croasdell EPOC M70 90:53 +50:33
13th Fred Ross EPOC M70 98:14 +57:54
  Chris Kirkham MDOC M70 m5 m7-13  

M70S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Cooke NOC M70 35:53  
2nd John Collyer SOS M70 38:06 +2:13
3rd Philip Gager SROC M70 43:25 +7:32
4th Peter Watson EBOR M70 52:04 +16:11
5th Alan Parker AIRE M70 53:12 +17:19
6th Richard Clark EBOR M70 81:27 +45:34

M75L

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Barry Harrison CLOK M75 50:04  
2nd John Bowman OD M75 50:12 +0:08
3rd Allen Barnes CLARO M75 52:19 +2:15
4th Mike Fairburn PFO M75 54:34 +4:30
5th Jim Mitchell PFO M75 54:58 +4:54
6th Leslie Hooper SO M75 59:29 +9:25
7th Michael Dugmore HOC M75 63:51 +13:47
8th David Walker MDOC M75 64:55 +14:51
9th Alan Simpson DEVON M75 67:11 +17:07
10th Trevor Simpson OD M75 67:17 +17:13

M75S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st John Butler HALO M75 55:10  
2nd Patrick Davey MAROC M75 74:38 +19:28
3rd Jeff Haycock WRE M75 79:46 +24:36

M80L

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Stanley Johnston LOC M80 44:33  
2nd John Woodall NOC M80 60:20 +15:47
3rd Philip Thompson EPOC M80 83:29 +38:56
  Mike Hardy CLOK M80 m6 m8-13  
  Guy Goodair EPOC M80 m12  

M80S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Edwards DEE M80 56:47  

W10A

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlotte Chapman SYO W10 13:43  
2nd Rebecca Mayes CLOK W10 14:14 +0:31
3rd Ellen Simpson LEI W10 16:02 +2:19
4th Berangere Le Goff LEI W10 16:31 +2:48
5th Ellie Todhunter SROC W10 16:40 +2:57
6th Esme Tucker-mcauley CLOK W10 18:06 +4:23
7th Isla Simpson CLOK W10 19:58 +6:15
8th Eskarina Medlock WSX W10 20:14 +6:31

W10B

Results

1.7km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Maria Gaines BL W10 10:06  
2nd Hannah Chapman SYO W10 16:14 +6:08
n/c LillyHooton CLOK W5 16:26  
3rd Rae Simpson CLOK W10 20:27 +10:21
4th Emma Chapman SO W10 23:09 +13:03
5th Rosemary McLean EBOR W10 23:51 +13:45
6th Erin & Abigail Cooper SN W10 29:24 +19:18

W12A

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daisy Rennie WCOC W12 17:12  
2nd Anna Todd SYO W10 22:26 +5:14
3rd Isabel Mayes CLOK W12 25:31 +8:19
4th Hebe Darwin WAOC W12 42:20 +25:08

W12B

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Isabel Gaines BL W12 16:07  
2nd Keziah Bailey NOR W12 27:00 +10:53

W14A

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Freya Tryner SYO W12 35:56  
2nd Alex Crawshaw SYO W14 37:18 +1:22
3rd Lyra Medlock WSX W12 37:58 +2:02
4th Emma Van Dam HALO W14 42:22 +6:26
5th Ella May Rush BOK W12 50:55 +14:59
6th Niamh Tucker-mcauley CLOK W14 54:27 +18:31
7th Jessica Ward NGOC W12 56:56 +21:00
  Joanna Bowman AIRE W14 m10-11  

W14B

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W16A

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Rebecca Ward NGOC W16 48:39  
2nd Hannah Freeman HH W16 49:31 +0:52
3rd Lucy Howlett EBOR W16 50:45 +2:06
4th Isabelle Hodgson SYO W16 53:45 +5:06
5th Claudine Hodgson SYO W16 93:06 +44:27
  Sophie Vincent DVO W16 w5  

W16B

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lucy Warland SOS W16 42:22  

W18L

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Chloë Cracknell SUFFOC W18 43:07  
2nd Laura Harrison EPOC W18 46:50 +3:43
3rd Rebecca Aspin CLOK W18 47:40 +4:33
4th Jessica Dring-Morris LEI W18 57:10 +14:03
5th Tiegan Alexander PFO W18 65:40 +22:33
6th Grace Pennell DVO W18 75:37 +32:30

W18S

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Caitlin Chafer LEI W18 41:39  
2nd Tanya Cooper EBOR W18 49:37 +7:58

W20L

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Laura Hindle FVO W20 42:29  
2nd Megan Harrison LUOC W20 44:55 +2:26
3rd Bronwen Mansel SUFFOC W20 52:04 +9:35

W20S

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind

W21L

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alice Rigby CLOK W21 41:28  
2nd Kirsten Strain AROS W21 48:15 +6:47
3rd Elizabeth Bedwell DVO W20 54:26 +12:58
4th Julie Ferris LEI W50 76:31 +35:03
5th Marie-Anne Fischer TVOC W55 100:10 +58:42

W21S

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Elly Straube SV LENG W21 42:22  
2nd Rose Hartmann SYO W21 65:24 +23:02
3rd Jessica Selby DVO W21 84:04 +41:42

W21N

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Samantha Bailey NOR W21 34:11  

W35L

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lucie Todhunter SROC W35 45:48  
2nd Tereza Maria Rush BOK W35 52:16 +6:28
3rd Helen Bickle WAOC W35 60:14 +14:26
4th Helen Meredith EBOR W35 65:08 +19:20
5th Lizzie Rosewell SUFFOC W35 71:51 +26:03

W35S

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Victoria Todd EBOR W35 55:49  
2nd Penny Bickle EBOR W35 56:33 +0:44
  Leanne Bailey NOR W35 w5 m7-13  

W40L

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Anne Straube OD W40 43:00  
2nd Amanda Crawshaw SYO W45 46:42 +3:42
3rd Lesley Ross OD W50 49:42 +6:42
4th Jenny Johnson SYO W40 50:29 +7:29
5th Rebecca Simpson CLOK W40 57:38 +14:38
6th Faye Pinker AIRE W40 63:07 +20:07
7th Helene Lecomte EBOR W40 78:02 +35:02
  Vicky Tucker CLOK W40 w14  

W40S

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Louise Preston SYO W40 62:16  
2nd Hannah Cooper   W40 66:38 +4:22
3rd Kim Sanderson NATO W40 81:05 +18:49
4th Kerry Cooper SN W40 89:35 +27:19
  Rebecca Medlock WSX W40 m13-14  

W45L

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Emma Harrison EPOC W45 41:05  
2nd Stella Lewsley BL W60 45:35 +4:30
3rd Sharron Richardson WRE W45 48:38 +7:33
4th Diane Mayes CLOK W45 50:25 +9:20
5th Anna Chapman SO W45 51:52 +10:47
6th Pauline Tryner SYO W45 55:47 +14:42
7th Michelle Mackervoy DVO W45 58:23 +17:18
8th Moira Chapman SYO W45 59:25 +18:20
9th Helen Ellis PFO W45 60:05 +19:00
10th Camilla Darwen WAOC W45 63:13 +22:08
11th Ruth Harris DEE W45 68:11 +27:06
12th Alison Hooper LOC W45 75:00 +33:55

W45S

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Claire Selby DVO W45 32:47  
2nd Helen Rennie WCOC W45 48:14 +15:27
3rd Michelle Ward NGOC W45 55:51 +23:04
4th Nicola O'Donnell DVO W45 57:14 +24:27
5th Katie Howlett EBOR W45 59:59 +27:12
6th Lisa Gale DVO W45 63:00 +30:13
7th Karen Bedwell DVO W45 63:24 +30:37
8th Maria Van Dam HALO W45 82:39 +49:52

W50L

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jackie Hallett BOK W60 42:24  
2nd Sarah Bayliss SPLOT W50 46:30 +4:06
3rd Elaine Gillies TAY W50 64:55 +22:31
4th Carolyn Rigby CLOK W50 68:04 +25:40
5th Helen Livesey LOC W50 76:48 +34:24
6th Deborah Alexander PFO W50 101:33 +59:09

W50S

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Robyn Stanyon SYO W50 42:30  
2nd Jane Dring-Morris LEI W50 48:11 +5:41
3rd Helen Parkinson NOC W50 59:18 +16:48
4th Kath Aspin CLOK W50 59:51 +17:21
5th Viv Hodson HH W50 73:36 +31:06

W55L

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jill Blount SO W55 45:39  
2nd Carey Martin AIRE W55 46:53 +1:14
3rd Gill Adams AIRE W55 53:18 +7:39
4th Caroline Mackenzie CLOK W55 54:12 +8:33
5th Charlotte Somers-Cocks LOC W55 57:27 +11:48
6th Carolyn Dent BOK W55 58:10 +12:31
7th Helen Smethurst PFO W55 59:09 +13:30
8th Marian White HOC W55 60:58 +15:19
9th Val Johnson DVO W55 61:24 +15:45
10th Jane Lambert SO W55 62:00 +16:21
11th Anne Burbidge WCOC W55 63:43 +18:04
12th Jacky Dakin SYO W55 63:49 +18:10
13th Julie Collins DFOK W55 79:15 +33:36
14th Hazel Hindle MDOC W55 92:04 +46:25

W55S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Janice Nichols BL W55 59:08  
2nd Debbie Charlton SMOC W55 59:56 +0:48
3rd Pam Brown EBOR W55 79:32 +20:24

W60L

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ann Cranke CLOK W60 44:28  
2nd Jill Smith EBOR W60 48:40 +4:12
3rd Jill Cochrane SROC W60 60:06 +15:38
4th Jacqueline Embrey DEE W60 60:47 +16:19
5th Patricia Davies NATO W60 67:35 +23:07
6th Annie Sanderson ORIENTE W60 68:35 +24:07
7th Susan Carton SOS W60 78:33 +34:05
8th Karen Clark EBOR W60 83:08 +38:40
9th Jane Booker NOC W60 84:28 +40:00
10th Judith Filmore LOC W60 103:47 +59:19

W60S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Shirley Wood AIRE W60 39:29  
2nd Marcia Bradbury SYO W60 56:08 +16:39
  Barbara Ford HOC W60 m2-12  

W65L

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Judy Johnson SYO W65 40:58  
2nd Sheila Sprot SYO W65 41:41 +0:43
3rd Kate Bryant MDOC W65 42:03 +1:05
4th Helen Gardner EBOR W65 46:11 +5:13
5th Jillyan Dobby MDOC W65 46:52 +5:54
6th Jean Fitzgerald SAX W65 47:09 +6:11
7th Ruth Ellis DVO W65 48:19 +7:21
8th Di Turner SO W65 49:53 +8:55
9th Rosalind Taunton NGOC W65 60:44 +19:46
10th Mary Carrick HALO W65 85:13 +44:15
  Melinda Riley SYO W60 m9-13  

W65S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Hazel Bickle WAOC W65 53:06  
2nd Jane Payne EPOC W65 67:34 +14:28
3rd Jackie Coates AIRE W65 88:43 +35:37
4th Susan Roberts HOC W65 116:32 +63:26

W70L

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Sheila Carey OD W70 44:59  
2nd Jackie Barnes CLARO W70 46:36 +1:37
3rd Bridget Hooper SO W70 53:43 +8:44
4th Gill Ross EPOC W70 54:53 +9:54
5th Jean Lochhead EPOC W70 63:13 +18:14
6th Sue Bicknell OD W70 63:37 +18:38
7th Christine Moseley LOC W70 64:44 +19:45
8th Carolyn Marr OD W70 69:01 +24:02
9th Jenny Collyer SOS W70 70:31 +25:32
  Jen Gale DVO W70 m4-13  

W70S

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Monika Cooper SYO W70 63:42  
2nd Sheila Smith EBOR W70 80:38 +16:56
3rd Margaret Parker AIRE W70 91:21 +27:39

W75

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Margaret Fountain EBOR W75 58:04  
2nd Joan Selby CLOK W75 61:21 +3:17
3rd Catherine Odell EBOR W75 65:05 +7:01
4th Judith Goodair EPOC W75 69:18 +11:14
5th Hilary Simpson OD W75 78:58 +20:54
6th Dawn Watson EBOR W75 85:55 +27:51

W80

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Verena Johnston LOC W80 50:31  
2nd Alison Sloman HOC W80 55:20 +4:49
3rd Celia Wells EBOR W80 56:17 +5:46
4th Gill Hardy CLOK W80 71:54 +21:23
5th Eileen Bedwell CLOK W85 90:49 +40:18

Bla

Results

5.2km 200m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Dunn RSOC M40 52:21  

Blu

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Heather Fellbaum MDOC W55 69:47  
2nd Iain Smith IND M50 91:15 +21:28

Br

Results

4.5km 190m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Peter Tryner SYO M40 39:53  
2nd David Newton DVO M40 53:13 +13:20

G

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Simmons HALO M65 73:42  
2nd Janet Wright ERYIE W50 80:55 +7:13
3rd Joseph Trigg CLOK M65 106:21 +32:39
  Holly Guest SMOC W21 m8  

LG

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Adam Collinge BAILO M45 55:13  
2nd Julie McLean EBOR W45 65:55 +10:42
3rd Sharon Warland SOS W50 82:53 +27:40
4th Gemma Ricketts AIRE W21 90:22 +35:09
5th Alyson Denney OD W65 151:51 +96:38
  Patricia Simmons HALO W65 m9  

LO

Results

3.1km 60m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Arabella Woodrow EPOC W60 51:36  
2nd Chloe Goutagny   W21 97:43 +46:07
3rd Joe Beaumont   M21 128:21 +76:45

O

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Charlotte Gaines BL W45 27:30  
2nd Mary Barton-Marshall PFO W70 38:42 +11:12
3rd Richard Moseley LOC M80 52:41 +25:11
4th Ann O,Grady HALO W80 63:50 +36:20
5th Mandy Dunn POTOC W45 77:03 +49:33

SG

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dave Skidmore DVO M70 46:18  
2nd Susan Allard DVO W55 59:10 +12:52
3rd David Horn EBOR M70 60:11 +13:53
4th Patrick Pay WRE M80 104:28 +58:10

ShBlu

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Alice Bedwell BOK W55 43:42  
2nd Martin Green MDOC M60 45:55 +2:13
3rd Linda Hayles EPOC W60 116:41 +72:59

ShBr

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joe Uprichard DVO M20 46:59  

VSG

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Lorraine Batts CLOK W60 72:23  

W

Results

1.7km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Isaac Rosewall + 1 SUFFOC M7 12:36  
2nd Charlie Beavers AIRE W7 16:45 +4:09

Y

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Joseph Meredith EBOR M10 24:42  
2nd Maisie Todhunter SROC W6 36:25 +11:43
Course Results

Black

Results

5.2km 200m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Oliver Johnson SYO M40 M21L 36:44  
2nd= Joe Taunton NOC M21 M21L 39:50 +3:06
2nd= Ben Stevens AIRE M21 M21L 39:50 +3:06
4th Nicholas Jarvis SO M21 M21L 47:03 +10:19
5th Colin Smith SYO M50 M21L 50:38 +13:54
6th David Dunn RSOC M40 Bla 52:21 +15:37
7th George Stevens AIRE M21 M21L 55:03 +18:19
8th Mark Burley MDOC M21 M21L 56:23 +19:39
9th Alex Robinson CLARO M18 M21L 58:56 +22:12
10th Matthew Foskett DUOC M21 M21L 60:45 +24:01
11th Sebastion Pugh SOS M21 M21L 62:37 +25:53
12th Richard Gover EBOR M35 M21L 70:43 +33:59
13th Neville Baker TVOC M65 M21L 78:34 +41:50
14th Edmund Willatts IND M21 M21L 115:37 +78:53

Brown

Results

4.5km 190m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Andrew Preston SYO M40 M40L 35:17  
2nd David Roome SROC M35 M35L 35:21 +0:04
3rd Tim Patterson AIRE M35 M35L 36:45 +1:28
4th Julian Simpson CLOK M40 M40L 39:15 +3:58
5th Peter Tryner SYO M40 Br 39:53 +4:36
6th David Alcock AIRE M40 M40L 42:47 +7:30
7th Nicholas Cooper SN M40 M40L 45:50 +10:33
8th Francis Shillitoe NATO M40 M40L 46:33 +11:16
9th Neil Rosewell SUFFOC M40 M40L 47:14 +11:57
10th Matthew Burden SYO M35 M35L 47:17 +12:00
11th Wayne Byrne RAFO M35 M35L 49:06 +13:49
12th Andrew Howard WIM M40 M40L 50:56 +15:39
13th Jolyon Medlock WSX M40 M40L 51:33 +16:16
14th Peter Moseley MDOC M40 M40L 53:03 +17:46
15th David Newton DVO M40 Br 53:13 +17:56
16th Ben Lonsdale RAFO M35 M35L 62:32 +27:15
17th Simon Hodgson SYO M40 M40L 67:39 +32:22
18th James Todhunter SROC M35 M35L 73:30 +38:13

Short Brown

Results

4.3km 165m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Clive Hallett BOK M55 M50L 32:08  
2nd Peter Ward NGOC M45 M45L 35:33 +3:25
3rd Andrew Stemp WAOC M21 M21S 39:57 +7:49
4th Chris Mackenzie CLOK M21 M21S 40:41 +8:33
5th Liam Corner MDOC M45 M45L 40:55 +8:47
6th David Bowman AIRE M45 M45L 41:10 +9:02
7th Dai Bedwell DVO M50 M50L 41:13 +9:05
8th Alice Rigby CLOK W21 W21L 41:28 +9:20
9th Andrew Llewellyn FVO M21 M21S 41:35 +9:27
10th Duncan Harris DEE M50 M50L 41:58 +9:50
11th River Edis-Smith MDOC M20 M20L 42:26 +10:18
12th George Van Dam HALO M18 M18L 43:29 +11:21
13th Clive Richardson WRE M50 M50L 43:43 +11:35
14th Paul Taylor SYO M50 M50L 45:35 +13:27
15th Peter Chapman SO M50 M50L 45:46 +13:38
16th John Ward NOR M50 M50L 46:33 +14:25
17th Joshua Cooper EBOR M21 M21S 46:39 +14:31
18th Chris Lambert SYO M21 M21S 46:46 +14:38
19th Joe Uprichard DVO M20 ShBr 46:59 +14:51
20th Thomas Aspin CLOK M18 M18L 47:10 +15:02
21st Kirsten Strain AROS W21 W21L 48:15 +16:07
22nd Matthew Rochester CLARO M18 M18L 48:38 +16:30
23rd Stephen Borrill WAOC M45 M45L 49:11 +17:03
24th James Howlett EBOR M20 M20L 49:14 +17:06
25th Charles Mayes CLOK M50 M50L 50:30 +18:22
26th Jim Trueman MDOC M50 M50L 52:00 +19:52
27th Andrew Mackervoy DVO M50 M50L 54:13 +22:05
28th Elizabeth Bedwell DVO W20 W21L 54:26 +22:18
29th Jamie Rennie WCOC M45 M45L 54:45 +22:37
30th Mark Chapman SYO M50 M50L 55:15 +23:07
31st Mike Hooper LOC M45 M45L 56:35 +24:27
32nd Phill Newton CLOK M50 M50L 58:30 +26:22
33rd Neil Speers DFOK M50 M50L 59:47 +27:39
34th Stuart Fraser EBOR M21 M21S 59:49 +27:41
35th Peter Mackervoy DVO M18 M18L 61:26 +29:18
36th Daniel Hodson SOC M21 M21S 62:07 +29:59
37th John Worth LEI M50 M50L 63:06 +30:58
38th Richard Rigby CLOK M50 M50L 64:07 +31:59
39th Oscar Ferris LEI M16 M18L 65:32 +33:24
40th Trevor Hindle MDOC M50 M50L 67:56 +35:48
41st Andrew Henderson WAOC M50 M50L 70:39 +38:31
42nd Julie Ferris LEI W50 W21L 76:31 +44:23
43rd William Gale DVO M21 M21S 76:54 +44:46
44th Thomas Gale DVO M21 M21S 78:57 +46:49
45th Marie-Anne Fischer TVOC W55 W21L 100:10 +68:02
46th Garry Alexander PFO M50 M50L 109:55 +77:47
  Duncan Conway LOC M50 M50L w17  

Blue

Results

4.2km 125m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Euan Tryner SYO M14 M16A 41:05  
2nd John Embrey DEE M60 M60L 42:10 +1:05
3rd Steve Blount SO M55 M55L 42:49 +1:44
4th Anne Straube OD W40 W40L 43:00 +1:55
5th David Williams AIRE M55 M55L 43:18 +2:13
6th Steve Corrigan EBOR M60 M55L 43:24 +2:19
7th Chris Hooker SO M55 M55L 43:59 +2:54
8th Paul Addison DVO M60 M60L 44:07 +3:02
9th Lucie Todhunter SROC W35 W35L 45:48 +4:43
10th Amanda Crawshaw SYO W45 W40L 46:42 +5:37
11th Graham Johnson DVO M60 M60L 47:29 +6:24
12th Paul Bradbury SYO M60 M60L 48:27 +7:22
13th Lesley Ross OD W50 W40L 49:42 +8:37
14th Jenny Johnson SYO W40 W40L 50:29 +9:24
15th Michael James BAOC M60 M60L 51:32 +10:27
16th Neil Hunter CLOK M55 M55L 51:45 +10:40
17th Tereza Maria Rush BOK W35 W35L 52:16 +11:11
18th James Meredith EBOR M40 M40S 55:32 +14:27
19th Lee Beavers AIRE M35 M35S 56:12 +15:07
20th Andrew Ridgway NOC M55 M55L 56:25 +15:20
21st Ben Mackervoy DVO M16 M16A 56:44 +15:39
22nd Daniel Roth OD M45 M40S 56:46 +15:41
23rd Andy Lewsley BL M60 M60L 57:20 +16:15
24th Leon Ricketts AIRE M40 M40S 57:26 +16:21
25th Rebecca Simpson CLOK W40 W40L 57:38 +16:33
26th Dominic Green CLOK M16 M16A 57:42 +16:37
27th Michael Merritt SO M60 M60L 58:16 +17:11
28th Andy Ellis PFO M55 M55L 58:53 +17:48
29th David Frame TAY M60 M60L 59:37 +18:32
30th Helen Bickle WAOC W35 W35L 60:14 +19:09
31st Matthew Cochrane SROC M60 M60L 60:49 +19:44
32nd David Vincent DVO M55 M55L 62:05 +21:00
33rd Richard Needham DVO M55 M55L 62:42 +21:37
34th Simon Brook EBOR M60 M60L 63:02 +21:57
35th Faye Pinker AIRE W40 W40L 63:07 +22:02
36th Patrick Murphy BOC M60 M60L 64:26 +23:21
37th Paul Wright PFO M55 M55L 64:42 +23:37
38th Simon Filmore LOC M60 M60L 64:54 +23:49
39th Helen Meredith EBOR W35 W35L 65:08 +24:03
40th Adrian Moseley RAFO M45 M40S 65:40 +24:35
41st Heather Fellbaum MDOC W55 Blu 69:47 +28:42
42nd Mark Collins DFOK M55 M55L 70:13 +29:08
43rd James Bedwell DVO M16 M16A 70:47 +29:42
44th Bob Steeper EPOC M55 M55L 71:42 +30:37
45th Lizzie Rosewell SUFFOC W35 W35L 71:51 +30:46
46th Stephen Restorick CLOK M60 M60L 72:10 +31:05
47th Paul Gregson OD M35 M35S 72:49 +31:44
48th Paul Wood AIRE M55 M55L 74:19 +33:14
49th Paul Watson MDOC M40 M40S 75:40 +34:35
50th Helene Lecomte EBOR W40 W40L 78:02 +36:57
51st Richard Llewellyn NOC M60 M60L 81:27 +40:22
52nd Iain Smith IND M50 Blu 91:15 +50:10
53rd Jonty Goodwin WCOC M16 M16A 95:20 +54:15
  Steve Dempsey SYO M55 M55L w14  
  Vicky Tucker CLOK W40 W40L w14  
  Paul Willams LOC M60 M60L m6  

Short Blue

Results

3.8km 125m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Tony Udris SYO M45 M45S 34:25  
2nd Stephen Chafer LEI M50 M50S 38:51 +4:26
3rd Emma Harrison EPOC W45 W45L 41:05 +6:40
4th David Aspin CLOK M45 M45S 41:22 +6:57
5th Elly Straube SV LENG W21 W21S 42:22 +7:57
6th Jackie Hallett BOK W60 W50L 42:24 +7:59
7th= Laura Hindle FVO W20 W20L 42:29 +8:04
7th= David Harper GO M60 M50S 42:29 +8:04
9th Chloë Cracknell SUFFOC W18 W18L 43:07 +8:42
10th Alice Bedwell BOK W55 ShBlu 43:42 +9:17
11th Nicholas Pugh SOS M65 M65L 44:17 +9:52
12th Dave Marr OD M65 M65L 44:45 +10:20
13th Ian Chafer HOC M50 M50S 44:47 +10:22
14th Megan Harrison LUOC W20 W20L 44:55 +10:30
15th Paul Van Dam HALO M50 M50S 45:29 +11:04
16th Robin Smith SO M65 M65L 45:33 +11:08
17th Stella Lewsley BL W60 W45L 45:35 +11:10
18th Martin Green MDOC M60 ShBlu 45:55 +11:30
19th Sarah Bayliss SPLOT W50 W50L 46:30 +12:05
20th Laura Harrison EPOC W18 W18L 46:50 +12:25
21st Rebecca Aspin CLOK W18 W18L 47:40 +13:15
22nd Sharron Richardson WRE W45 W45L 48:38 +14:13
23rd Steve Whitehead EBOR M65 M65L 48:51 +14:26
24th John Green CLOK M45 M45S 50:03 +15:38
25th Peter Warland SOS M50 M50S 50:17 +15:52
26th Diane Mayes CLOK W45 W45L 50:25 +16:00
27th Simon Gale DVO M45 M45S 50:34 +16:09
28th Paul Gaines BL M45 M45S 51:18 +16:53
29th Anna Chapman SO W45 W45L 51:52 +17:27
30th= John Britton MDOC M65 M65L 52:04 +17:39
30th= Bronwen Mansel SUFFOC W20 W20L 52:04 +17:39
32nd Richard Payne EPOC M65 M65L 52:34 +18:09
33rd Chris O'Donnell DVO M50 M50S 53:32 +19:07
34th Robert Howlett EBOR M50 M50S 54:16 +19:51
35th Alan Williamson SO M65 M65L 54:30 +20:05
36th Pauline Tryner SYO W45 W45L 55:47 +21:22
37th David Harrison EPOC M45 M45S 57:02 +22:37
38th Jessica Dring-Morris LEI W18 W18L 57:10 +22:45
39th Mark McLean EBOR M45 M45S 57:25 +23:00
40th Michelle Mackervoy DVO W45 W45L 58:23 +23:58
41st Moira Chapman SYO W45 W45L 59:25 +25:00
42nd David Todd IND M50 M50S 59:40 +25:15
43rd Robert Brandon OD M65 M65L 60:02 +25:37
44th Helen Ellis PFO W45 W45L 60:05 +25:40
45th Peter Dudman SO M65 M65L 61:39 +27:14
46th Paul Hudson NOC M55 M45S 62:26 +28:01
47th Camilla Darwen WAOC W45 W45L 63:13 +28:48
48th Ian Gamlen COBOC M50 M50S 63:38 +29:13
49th David Hodson HH M50 M50S 64:23 +29:58
50th Elaine Gillies TAY W50 W50L 64:55 +30:30
51st Rose Hartmann SYO W21 W21S 65:24 +30:59
52nd Tiegan Alexander PFO W18 W18L 65:40 +31:15
53rd John Robinson WCH M65 M65L 65:46 +31:21
54th Ken Patterson AIRE M65 M65L 66:48 +32:23
55th Carolyn Rigby CLOK W50 W50L 68:04 +33:39
56th Ruth Harris DEE W45 W45L 68:11 +33:46
57th Paul Taunton NGOC M65 M65L 69:13 +34:48
58th Mike Turner SO M65 M65L 71:09 +36:44
59th Alison Hooper LOC W45 W45L 75:00 +40:35
60th Grace Pennell DVO W18 W18L 75:37 +41:12
61st Helen Livesey LOC W50 W50L 76:48 +42:23
62nd Trevor Peacock CLOK M45 M45S 82:44 +48:19
63rd Jessica Selby DVO W21 W21S 84:04 +49:39
64th Stephen Round SELOC M65 M65L 84:50 +50:25
65th Steve Edgar LEI M50 M50S 93:10 +58:45
66th Deborah Alexander PFO W50 W50L 101:33 +67:08
67th Christopher Cooper EBOR M50 M50S 102:52 +68:27
68th Mike Ridealgh EBOR M65 M65L 116:09 +81:44
69th Linda Hayles EPOC W60 ShBlu 116:41 +82:16
  Bill Anderson EBOR M50 M50S m16  

Green

Results

3.4km 105m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Phill Batts CLOK M55 M55S 33:04  
2nd Tony Davies IND M70 M70L 40:20 +7:16
3rd Peter Ross MDOC M70 M70L 43:47 +10:43
4th Robert Parkinson NOC M60 M60S 44:12 +11:08
5th Barry Houghton HOC M70 M70L 44:26 +11:22
6th Ann Cranke CLOK W60 W60L 44:28 +11:24
7th Howard Sawyer AIRE M60 M60S 45:12 +12:08
8th Jill Blount SO W55 W55L 45:39 +12:35
9th Carey Martin AIRE W55 W55L 46:53 +13:49
10th Michael Bickle WAOC M70 M70L 46:58 +13:54
11th Rebecca Ward NGOC W16 W16A 48:39 +15:35
12th Jill Smith EBOR W60 W60L 48:40 +15:36
13th Hannah Freeman HH W16 W16A 49:31 +16:27
14th Julian Lailey SROC M70 M70L 49:41 +16:37
15th Lucy Howlett EBOR W16 W16A 50:45 +17:41
16th Kevin Ross OD M55 M55S 51:14 +18:10
17th Ian Couch EPOC M70 M70L 52:31 +19:27
18th John Broadhead WRE M60 M60S 52:52 +19:48
19th Ian Cooper SYO M70 M70L 53:11 +20:07
20th Gill Adams AIRE W55 W55L 53:18 +20:14
21st Isabelle Hodgson SYO W16 W16A 53:45 +20:41
22nd Caroline Mackenzie CLOK W55 W55L 54:12 +21:08
23rd Peter Carey OD M70 M70L 54:29 +21:25
24th Dave Brown EBOR M60 M60S 54:58 +21:54
25th= Victoria Todd EBOR W35 W35S 55:49 +22:45
25th= Philip Nichols BL M60 M60S 55:49 +22:45
27th Penny Bickle EBOR W35 W35S 56:33 +23:29
28th Charlotte Somers-Cocks LOC W55 W55L 57:27 +24:23
29th Barry McGowan HOC M70 M70L 57:35 +24:31
30th Carolyn Dent BOK W55 W55L 58:10 +25:06
31st Brent Hill AIRE M60 M60S 58:45 +25:41
32nd Helen Smethurst PFO W55 W55L 59:09 +26:05
33rd Jill Cochrane SROC W60 W60L 60:06 +27:02
34th Derek Gale DVO M70 M70L 60:42 +27:38
35th Jacqueline Embrey DEE W60 W60L 60:47 +27:43
36th Marian White HOC W55 W55L 60:58 +27:54
37th Val Johnson DVO W55 W55L 61:24 +28:20
38th= Jane Lambert SO W55 W55L 62:00 +28:56
38th= Richard Goodwin WCOC M60 M60S 62:00 +28:56
40th Louise Preston SYO W40 W40S 62:16 +29:12
41st Anne Burbidge WCOC W55 W55L 63:43 +30:39
42nd Andrew White HOC M60 M60S 63:44 +30:40
43rd Jacky Dakin SYO W55 W55L 63:49 +30:45
44th David Booker NOC M60 M60S 64:24 +31:20
45th Andrew Clark EBOR M55 M55S 65:27 +32:23
46th Hannah Cooper   W40 W40S 66:38 +33:34
47th Patricia Davies NATO W60 W60L 67:35 +34:31
48th Annie Sanderson ORIENTE W60 W60L 68:35 +35:31
49th Steve Willis EBOR M65 M60S 68:45 +35:41
50th Chris Burden AIRE M70 M70L 73:40 +40:36
51st Paul Simmons HALO M65 G 73:42 +40:38
52nd Susan Carton SOS W60 W60L 78:33 +45:29
53rd Julie Collins DFOK W55 W55L 79:15 +46:11
54th Janet Wright ERYIE W50 G 80:55 +47:51
55th Kim Sanderson NATO W40 W40S 81:05 +48:01
56th Karen Clark EBOR W60 W60L 83:08 +50:04
57th Jane Booker NOC W60 W60L 84:28 +51:24
58th Kerry Cooper SN W40 W40S 89:35 +56:31
59th Neil Croasdell EPOC M70 M70L 90:53 +57:49
60th Hazel Hindle MDOC W55 W55L 92:04 +59:00
61st Claudine Hodgson SYO W16 W16A 93:06 +60:02
62nd Fred Ross EPOC M70 M70L 98:14 +65:10
63rd Judith Filmore LOC W60 W60L 103:47 +70:43
64th Joseph Trigg CLOK M65 G 106:21 +73:17
65th John Smales EBOR M60 M60S 118:43 +85:39
  Chris Kirkham MDOC M70 M70L m5 m7-13  
  Leanne Bailey NOR W35 W35S w5 m7-13  
  Sophie Vincent DVO W16 W16A w5  
  Holly Guest SMOC W21 G m8  
  Rebecca Medlock WSX W40 W40S m13-14  

Short Green

Results

2.5km 65m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Claire Selby DVO W45 W45S 32:47  
2nd Neil Sprot SYO M65 M65S 35:19 +2:32
3rd Judy Johnson SYO W65 W65L 40:58 +8:11
4th Caitlin Chafer LEI W18 W18S 41:39 +8:52
5th Sheila Sprot SYO W65 W65L 41:41 +8:54
6th Kate Bryant MDOC W65 W65L 42:03 +9:16
7th Philip Brown NOR M65 M65S 42:28 +9:41
8th Robyn Stanyon SYO W50 W50S 42:30 +9:43
9th Stanley Johnston LOC M80 M80L 44:33 +11:46
10th Sheila Carey OD W70 W70L 44:59 +12:12
11th Helen Gardner EBOR W65 W65L 46:11 +13:24
12th Dave Skidmore DVO M70 SG 46:18 +13:31
13th Jackie Barnes CLARO W70 W70L 46:36 +13:49
14th Jillyan Dobby MDOC W65 W65L 46:52 +14:05
15th David Lloyd EBOR M65 M65S 47:08 +14:21
16th Jean Fitzgerald SAX W65 W65L 47:09 +14:22
17th Jane Dring-Morris LEI W50 W50S 48:11 +15:24
18th Helen Rennie WCOC W45 W45S 48:14 +15:27
19th Ruth Ellis DVO W65 W65L 48:19 +15:32
20th Ian Robson EBOR M65 M65S 48:58 +16:11
21st Ashley Ford HOC M65 M65S 49:12 +16:25
22nd Tanya Cooper EBOR W18 W18S 49:37 +16:50
23rd Di Turner SO W65 W65L 49:53 +17:06
24th Barry Harrison CLOK M75 M75L 50:04 +17:17
25th Rick Roberts HOC M65 M65S 50:08 +17:21
26th John Bowman OD M75 M75L 50:12 +17:25
27th Roy Bradley CLOK M70 M65S 52:09 +19:22
28th Allen Barnes CLARO M75 M75L 52:19 +19:32
29th Bridget Hooper SO W70 W70L 53:43 +20:56
30th Mike Fairburn PFO M75 M75L 54:34 +21:47
31st Peter Guillaume SYO M65 M65S 54:39 +21:52
32nd Gill Ross EPOC W70 W70L 54:53 +22:06
33rd Jim Mitchell PFO M75 M75L 54:58 +22:11
34th Michelle Ward NGOC W45 W45S 55:51 +23:04
35th Nicola O'Donnell DVO W45 W45S 57:14 +24:27
36th Susan Allard DVO W55 SG 59:10 +26:23
37th Helen Parkinson NOC W50 W50S 59:18 +26:31
38th Leslie Hooper SO M75 M75L 59:29 +26:42
39th Kath Aspin CLOK W50 W50S 59:51 +27:04
40th Katie Howlett EBOR W45 W45S 59:59 +27:12
41st David Horn EBOR M70 SG 60:11 +27:24
42nd John Woodall NOC M80 M80L 60:20 +27:33
43rd Rosalind Taunton NGOC W65 W65L 60:44 +27:57
44th Dave Walton LOC M65 M65S 61:35 +28:48
45th Lisa Gale DVO W45 W45S 63:00 +30:13
46th Jean Lochhead EPOC W70 W70L 63:13 +30:26
47th Karen Bedwell DVO W45 W45S 63:24 +30:37
48th Sue Bicknell OD W70 W70L 63:37 +30:50
49th Michael Dugmore HOC M75 M75L 63:51 +31:04
50th Christine Moseley LOC W70 W70L 64:44 +31:57
51st David Walker MDOC M75 M75L 64:55 +32:08
52nd Keith Streb NOC M65 M65S 65:49 +33:02
53rd Alan Simpson DEVON M75 M75L 67:11 +34:24
54th Trevor Simpson OD M75 M75L 67:17 +34:30
55th Carolyn Marr OD W70 W70L 69:01 +36:14
56th Jenny Collyer SOS W70 W70L 70:31 +37:44
57th Clive Reid CLARO M65 M65S 70:48 +38:01
58th Viv Hodson HH W50 W50S 73:36 +40:49
59th Maria Van Dam HALO W45 W45S 82:39 +49:52
60th Philip Thompson EPOC M80 M80L 83:29 +50:42
61st Mary Carrick HALO W65 W65L 85:13 +52:26
62nd Patrick Pay WRE M80 SG 104:28 +71:41
  Jen Gale DVO W70 W70L m4-13  
  Andrew Bell BL M65 M65S m6-13  
  Melinda Riley SYO W60 W65L m9-13  
  Mike Hardy CLOK M80 M80L m6 m8-13  
  Guy Goodair EPOC M80 M80L m12  

Very Short Green

Results

2.3km 50m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st David Cooke NOC M70 M70S 35:53  
2nd John Collyer SOS M70 M70S 38:06 +2:13
3rd Shirley Wood AIRE W60 W60S 39:29 +3:36
4th Philip Gager SROC M70 M70S 43:25 +7:32
5th Verena Johnston LOC W80 W80 50:31 +14:38
6th Peter Watson EBOR M70 M70S 52:04 +16:11
7th Hazel Bickle WAOC W65 W65S 53:06 +17:13
8th Alan Parker AIRE M70 M70S 53:12 +17:19
9th John Butler HALO M75 M75S 55:10 +19:17
10th Alison Sloman HOC W80 W80 55:20 +19:27
11th Marcia Bradbury SYO W60 W60S 56:08 +20:15
12th Celia Wells EBOR W80 W80 56:17 +20:24
13th Peter Edwards DEE M80 M80S 56:47 +20:54
14th Margaret Fountain EBOR W75 W75 58:04 +22:11
15th Janice Nichols BL W55 W55S 59:08 +23:15
16th Debbie Charlton SMOC W55 W55S 59:56 +24:03
17th Joan Selby CLOK W75 W75 61:21 +25:28
18th Monika Cooper SYO W70 W70S 63:42 +27:49
19th Catherine Odell EBOR W75 W75 65:05 +29:12
20th Jane Payne EPOC W65 W65S 67:34 +31:41
21st Judith Goodair EPOC W75 W75 69:18 +33:25
22nd Gill Hardy CLOK W80 W80 71:54 +36:01
23rd Lorraine Batts CLOK W60 VSG 72:23 +36:30
24th Patrick Davey MAROC M75 M75S 74:38 +38:45
25th Hilary Simpson OD W75 W75 78:58 +43:05
26th Pam Brown EBOR W55 W55S 79:32 +43:39
27th Jeff Haycock WRE M75 M75S 79:46 +43:53
28th Sheila Smith EBOR W70 W70S 80:38 +44:45
29th Richard Clark EBOR M70 M70S 81:27 +45:34
30th Dawn Watson EBOR W75 W75 85:55 +50:02
31st Jackie Coates AIRE W65 W65S 88:43 +52:50
32nd Eileen Bedwell CLOK W85 W80 90:49 +54:56
33rd Margaret Parker AIRE W70 W70S 91:21 +55:28
34th Susan Roberts HOC W65 W65S 116:32 +80:39
  Barbara Ford HOC W60 W60S m2-12  

Light Green

Results

2.6km 100m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Sam Crawshaw SYO M14 M14A 27:07  
2nd Ben O'Donnell DVO M14 M14A 35:45 +8:38
3rd Freya Tryner SYO W12 W14A 35:56 +8:49
4th Craig Somers SROC M16 M16B 35:59 +8:52
5th Alex Crawshaw SYO W14 W14A 37:18 +10:11
6th Lyra Medlock WSX W12 W14A 37:58 +10:51
7th Liam Green CLOK M14 M14A 39:54 +12:47
8th= Lucy Warland SOS W16 W16B 42:22 +15:15
8th= Emma Van Dam HALO W14 W14A 42:22 +15:15
10th Jake O'Donnell DVO M12 M14A 42:23 +15:16
11th Ella May Rush BOK W12 W14A 50:55 +23:48
12th Sam Todd SYO M12 M14A 53:56 +26:49
13th Niamh Tucker-mcauley CLOK W14 W14A 54:27 +27:20
14th Adam Collinge BAILO M45 LG 55:13 +28:06
15th Jessica Ward NGOC W12 W14A 56:56 +29:49
16th Julie McLean EBOR W45 LG 65:55 +38:48
17th Sharon Warland SOS W50 LG 82:53 +55:46
18th Gemma Ricketts AIRE W21 LG 90:22 +63:15
19th Ryan Anderson EBOR M16 M16B 117:02 +89:55
20th Alyson Denney OD W65 LG 151:51 +124:44
  Joanna Bowman AIRE W14 W14A m10-11  
  Patricia Simmons HALO W65 LG m9  

Long Orange

Results

3.1km 60m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Frances Moseley MDOC W35 M21N 44:47  
2nd Arabella Woodrow EPOC W60 LO 51:36 +6:49
3rd Chloe Goutagny   W21 LO 97:43 +52:56
4th Joe Beaumont   M21 LO 128:21 +83:34

Orange

Results

2.1km 35m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Harry Bratcher-Howard WIM M12 M12A 16:31  
2nd Daisy Rennie WCOC W12 W12A 17:12 +0:41
3rd Benedict Sanderson NATO M12 M12A 21:32 +5:01
4th Anna Todd SYO W10 W12A 22:26 +5:55
5th Isabel Mayes CLOK W12 W12A 25:31 +9:00
6th Charlotte Gaines BL W45 O 27:30 +10:59
7th Samantha Bailey NOR W21 W21N 34:11 +17:40
8th Mary Barton-Marshall PFO W70 O 38:42 +22:11
9th Hebe Darwin WAOC W12 W12A 42:20 +25:49
10th Richard Moseley LOC M80 O 52:41 +36:10
11th Ann O,Grady HALO W80 O 63:50 +47:19
12th Mandy Dunn POTOC W45 O 77:03 +60:32

Yellow

Results

1.9km 25m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Oscar Sanderson NATO M10 M10A 12:17  
2nd Monty Bratcher-Howard WIM M10 M10A 12:57 +0:40
3rd Charlotte Chapman SYO W10 W10A 13:43 +1:26
4th Ben Todhunter SROC M10 M10A 13:50 +1:33
5th Rebecca Mayes CLOK W10 W10A 14:14 +1:57
6th Daniel Meredith EBOR M10 M10A 14:44 +2:27
7th Max Straube-Roth OD M10 M10A 15:22 +3:05
8th Ellen Simpson LEI W10 W10A 16:02 +3:45
9th Isabel Gaines BL W12 W12B 16:07 +3:50
10th William Preston SYO M10 M10A 16:24 +4:07
11th Berangere Le Goff LEI W10 W10A 16:31 +4:14
12th Ellie Todhunter SROC W10 W10A 16:40 +4:23
13th Ben Chapman SO M10 M10A 16:54 +4:37
14th Lawrence Hodgson SYO M10 M10A 17:13 +4:56
15th Esme Tucker-mcauley CLOK W10 W10A 18:06 +5:49
16th Eon Simpson LEI M10 M10A 18:09 +5:52
17th Jack Beavers AIRE M10 M10A 19:42 +7:25
18th Isla Simpson CLOK W10 W10A 19:58 +7:41
19th Eskarina Medlock WSX W10 W10A 20:14 +7:57
20th George Rennie WCOC M10 M10A 22:30 +10:13
21st Joseph Meredith EBOR M10 Y 24:42 +12:25
22nd Keziah Bailey NOR W12 W12B 27:00 +14:43
23rd Maisie Todhunter SROC W6 Y 36:25 +24:08

White

Results

1.7km 10m

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Maria Gaines BL W10 W10B 10:06  
2nd Isaac Rosewall + 1 SUFFOC M7 W 12:36 +2:30
3rd Stanley Preston SYO M10 M10B 14:59 +4:53
4th Alexander Darwin WAOC M10 M10B 15:08 +5:02
5th Ian McLean EBOR M10 M10B 15:30 +5:24
6th Hannah Chapman SYO W10 W10B 16:14 +6:08
n/c LillyHooton CLOK W5 W10B 16:26  
7th Charlie Beavers AIRE W7 W 16:45 +6:39
8th Rae Simpson CLOK W10 W10B 20:27 +10:21
9th Emma Chapman SO W10 W10B 23:09 +13:03
10th Rosemary McLean EBOR W10 W10B 23:51 +13:45
11th Erin & Abigail Cooper SN W10 W10B 29:24 +19:18