Results for Woodthorpe Regional event & Yorkshire Urban League - 28-Oct-2018 - Provisional

Class Results

MJ

Results

3.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Mather LOG M16 25:17  
2nd William Martland EPOC M14 34:40 +9:23
3rd Joseph Guy SYO M10 51:11 +25:54
  George Martin CLOK M14 m3  
  Freddie Guy SYO M10 m20-21  

MO

Results

6.8km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Matthew Rochester CLARO M18 44:09  
2nd Jack Cooper AIRE M21 44:46 +0:37
3rd Chris Mackenzie CLOK M21 46:27 +2:18
4th Daniel Figg EBOR M20 49:15 +5:06
5th Richard Gover EBOR M35 52:16 +8:07
6th George Van Dam HALO M18 53:35 +9:26
7th Kevin Francis EBOR M35 54:52 +10:43
8th David Riches CLOK M55 58:30 +14:21
9th Martyn Dean CLOK M55 59:12 +15:03

MV

Results

6km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Luigi Lerose SROC M40 39:38  
2nd Brendan Anglim CLOK M45 41:43 +2:05
3rd John Mather LOG M45 43:59 +4:21
4th Mike Byron HALO M40 45:13 +5:35
5th Bryan Greener EBOR M45 47:59 +8:21
6th Alastair Mackenzie CLOK M60 50:26 +10:48
7th Robert Howlett EBOR M50 50:35 +10:57
8th Edward Mellor SELOC M45 59:04 +19:26

MSV

Results

5.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ian Marshall AIRE M55 39:22  
2nd Timothy Evans CLARO M55 42:19 +2:57
3rd Andy Ellis PFO M55 45:50 +6:28
4th Peter Jones AIRE M60 49:05 +9:43
5th Allen Barnes CLARO M75 58:19 +18:57
6th Peter O'Connell EBOR M60 59:20 +19:58
  Allen Banister CLARO M60 m19  

MUV

Results

3.9km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Bill Hanley SYO M65 32:03  
2nd Michael Cox AIRE M65 34:23 +2:20
3rd Douglas Henderson RR M65 34:25 +2:22
4th Colin Best SYO M70 35:05 +3:02
5th Keith MacDermott EBOR M65 35:12 +3:09
6th Gerry Symes AIRE M70 37:01 +4:58
7th Kenneth Hutson HALO M65 39:21 +7:18
8th Bill Griffiths EBOR M65 39:45 +7:42
9th Chris Burden AIRE M70 41:39 +9:36
10th Neil Croasdell EPOC M70 42:38 +10:35
11th Michael Smith HALO M70 43:57 +11:54
12th Graham Todd EBOR M65 44:44 +12:41
13th Mike Ridealgh EBOR M65 44:59 +12:56
14th= Peter Shew HALO M70 45:13 +13:10
14th= Keith Sykes EPOC M70 45:13 +13:10
16th Peter Archer CLOK M70 45:58 +13:55
17th Brian Slater HALO M70 46:11 +14:08
18th Stephen Round SELOC M65 47:57 +15:54
19th Barry Harrison CLOK M75 48:47 +16:44
20th Richard Clark EBOR M70 49:22 +17:19
21st Ian Robson EBOR M65 50:11 +18:08
22nd Christopher Drew EBOR M70 52:57 +20:54
23rd Richard Kirk CLARO M65 54:32 +22:29
24th Alan Parker AIRE M70 57:12 +25:09
25th Fred Ross EPOC M70 58:51 +26:48
26th David Morgan EPOC M70 61:57 +29:54
27th Jim Harrison EBOR M70 67:05 +35:02
  Steve Willis EBOR M65 w1  

MHV

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Guy Goodair EPOC M80 37:01  
  Barrie Speake EBOR M75 m5-9  

WJ

Results

3.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Natalie Martin CLOK W16 29:53  
2nd Lucy Howlett EBOR W16 32:12 +2:19
3rd Emma Van Dam HALO W14 36:06 +6:13
4th Hannah Mather LOG W12 36:28 +6:35

WO

Results

6km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Vicky Bailey EBOR W21 44:43  
2nd Anne Maguire AIRE W35 48:00 +3:17
3rd Laura Harrison EPOC W18 53:30 +8:47
4th Egg Cameron BOF W21 57:42 +12:59
5th Nicola Gover EBOR W21 60:46 +16:03
6th Victoria Todd EBOR W35 63:30 +18:47
7th Sarah Masefield + Abi Mace IND   70:56 +26:13
  Amy Wheldrake IND   m18  

WV

Results

5.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jenny Johnson SYO W40 41:56  
2nd Emma Harrison EPOC W45 43:15 +1:19
3rd Helen Ellis PFO W45 47:34 +5:38
4th Helene Lecomte EBOR W40 50:16 +8:20
5th Helen Chan HALO W40 52:15 +10:19
6th Amanda Cooper EBOR W50 53:14 +11:18
7th Helen Martland EPOC W50 53:30 +11:34
8th Sharon Bowes CLARO W45 53:44 +11:48
9th Susan Guy SYO W40 61:58 +20:02
10th Katie Howlett EBOR W45 78:01 +36:05

WSV

Results

3.9km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Jacqueline Edwards HALO W60 39:36  
2nd Karen Clark EBOR W60 40:07 +0:31
3rd Gill Adams AIRE W55 42:15 +2:39
4th Caroline Mackenzie CLOK W55 43:32 +3:56
5th Jill Smith EBOR W60 45:20 +5:44
6th Jackie Barnes CLARO W70 49:15 +9:39
7th Melinda Riley SYO W60 51:41 +12:05
8th Arabella Woodrow EPOC W60 59:39 +20:03
9th= Sue Levinson EPOC W60 63:08 +23:32
9th= Celia Dean CLOK W60 63:08 +23:32

WUV

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Helen Gardner EBOR W65 30:47  
2nd Jackie Page EPOC W65 37:44 +6:57
3rd= Gill Ross EPOC W70 41:24 +10:37
3rd= Sheila Smith EBOR W70 41:24 +10:37
5th Juliet Morgan EPOC W70 42:20 +11:33
6th Janet Todd EBOR W65 43:37 +12:50
7th Jean Lochhead EPOC W70 44:29 +13:42
8th Christine Roberts EBOR W65 50:56 +20:09
9th Margaret Parker AIRE W70 55:10 +24:23
  Liz Drew EBOR W65 m16  
  Dorothy Smith HALO W65 w4  
  Mary Carrick HALO W65 m17  
  Helen Cox AIRE W65 w11  

WHV

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Catherine Odell EBOR W75 50:54  
2nd Joan Selby CLOK W75 53:47 +2:53
3rd Eileen Bedwell CLOK W85 72:00 +21:06
  Margaret Fountain EBOR W75 w2  

OA

Results

6.8km

Pos Name Club Age Class Time Behind

OB

Results

6km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ryan Johnson IND   97:25  

OC

Results

5.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st David Shelley AIRE M65 45:41  
2nd Paul Van Dam HALO M50 47:00 +1:19
3rd James Carter EBOR   55:04 +9:23
4th Andy Redfearn EBOR M35 59:34 +13:53
  Abigail Carter IND W35 m20  

OD

Results

3.9km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Richard & Andrew & Emily Ollerenshaw IND   62:56  
2nd Stella Taylor IND   63:08 +0:12

OE

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Mike Byron HALO M40 25:23  
1st Enrada Cepele SROC W21 31:08  
2nd Adam Collinge BAILO M45 35:51 +4:43
3rd Nev Myers EBOR M60 40:25 +9:17
4th David Horn EBOR M70 46:30 +15:22

OF

Results

3.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
n/c Mike Byron HALO M40 24:17  
1st Jack & Charlie Beavers AIRE M10 53:01  
Course Results

Course A

Results

6.8km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Matthew Rochester CLARO M18 MO 44:09  
2nd Jack Cooper AIRE M21 MO 44:46 +0:37
3rd Chris Mackenzie CLOK M21 MO 46:27 +2:18
4th Daniel Figg EBOR M20 MO 49:15 +5:06
5th Richard Gover EBOR M35 MO 52:16 +8:07
6th George Van Dam HALO M18 MO 53:35 +9:26
7th Kevin Francis EBOR M35 MO 54:52 +10:43
8th David Riches CLOK M55 MO 58:30 +14:21
9th Martyn Dean CLOK M55 MO 59:12 +15:03

Course B

Results

6km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Luigi Lerose SROC M40 MV 39:38  
2nd Brendan Anglim CLOK M45 MV 41:43 +2:05
3rd John Mather LOG M45 MV 43:59 +4:21
4th Vicky Bailey EBOR W21 WO 44:43 +5:05
5th Mike Byron HALO M40 MV 45:13 +5:35
6th Bryan Greener EBOR M45 MV 47:59 +8:21
7th Anne Maguire AIRE W35 WO 48:00 +8:22
8th Alastair Mackenzie CLOK M60 MV 50:26 +10:48
9th Robert Howlett EBOR M50 MV 50:35 +10:57
10th Laura Harrison EPOC W18 WO 53:30 +13:52
11th Egg Cameron BOF W21 WO 57:42 +18:04
12th Edward Mellor SELOC M45 MV 59:04 +19:26
13th Nicola Gover EBOR W21 WO 60:46 +21:08
14th Victoria Todd EBOR W35 WO 63:30 +23:52
15th Sarah Masefield + Abi Mace IND   WO 70:56 +31:18
16th Ryan Johnson IND   OB 97:25 +57:47
  Amy Wheldrake IND   WO m18  

Course C

Results

5.1km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Ian Marshall AIRE M55 MSV 39:22  
2nd Jenny Johnson SYO W40 WV 41:56 +2:34
3rd Timothy Evans CLARO M55 MSV 42:19 +2:57
4th Emma Harrison EPOC W45 WV 43:15 +3:53
5th David Shelley AIRE M65 OC 45:41 +6:19
6th Andy Ellis PFO M55 MSV 45:50 +6:28
7th Paul Van Dam HALO M50 OC 47:00 +7:38
8th Helen Ellis PFO W45 WV 47:34 +8:12
9th Peter Jones AIRE M60 MSV 49:05 +9:43
10th Helene Lecomte EBOR W40 WV 50:16 +10:54
11th Helen Chan HALO W40 WV 52:15 +12:53
12th Amanda Cooper EBOR W50 WV 53:14 +13:52
13th Helen Martland EPOC W50 WV 53:30 +14:08
14th Sharon Bowes CLARO W45 WV 53:44 +14:22
15th James Carter EBOR   OC 55:04 +15:42
16th Allen Barnes CLARO M75 MSV 58:19 +18:57
17th Peter O'Connell EBOR M60 MSV 59:20 +19:58
18th Andy Redfearn EBOR M35 OC 59:34 +20:12
19th Susan Guy SYO W40 WV 61:58 +22:36
20th Katie Howlett EBOR W45 WV 78:01 +38:39
  Allen Banister CLARO M60 MSV m19  
  Abigail Carter IND W35 OC m20  

Course D

Results

3.9km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
1st Bill Hanley SYO M65 MUV 32:03  
2nd Michael Cox AIRE M65 MUV 34:23 +2:20
3rd Douglas Henderson RR M65 MUV 34:25 +2:22
4th Colin Best SYO M70 MUV 35:05 +3:02
5th Keith MacDermott EBOR M65 MUV 35:12 +3:09
6th Gerry Symes AIRE M70 MUV 37:01 +4:58
7th Kenneth Hutson HALO M65 MUV 39:21 +7:18
8th Jacqueline Edwards HALO W60 WSV 39:36 +7:33
9th Bill Griffiths EBOR M65 MUV 39:45 +7:42
10th Karen Clark EBOR W60 WSV 40:07 +8:04
11th Chris Burden AIRE M70 MUV 41:39 +9:36
12th Gill Adams AIRE W55 WSV 42:15 +10:12
13th Neil Croasdell EPOC M70 MUV 42:38 +10:35
14th Caroline Mackenzie CLOK W55 WSV 43:32 +11:29
15th Michael Smith HALO M70 MUV 43:57 +11:54
16th Graham Todd EBOR M65 MUV 44:44 +12:41
17th Mike Ridealgh EBOR M65 MUV 44:59 +12:56
18th= Peter Shew HALO M70 MUV 45:13 +13:10
18th= Keith Sykes EPOC M70 MUV 45:13 +13:10
20th Jill Smith EBOR W60 WSV 45:20 +13:17
21st Peter Archer CLOK M70 MUV 45:58 +13:55
22nd Brian Slater HALO M70 MUV 46:11 +14:08
23rd Stephen Round SELOC M65 MUV 47:57 +15:54
24th Barry Harrison CLOK M75 MUV 48:47 +16:44
25th Jackie Barnes CLARO W70 WSV 49:15 +17:12
26th Richard Clark EBOR M70 MUV 49:22 +17:19
27th Ian Robson EBOR M65 MUV 50:11 +18:08
28th Melinda Riley SYO W60 WSV 51:41 +19:38
29th Christopher Drew EBOR M70 MUV 52:57 +20:54
30th Richard Kirk CLARO M65 MUV 54:32 +22:29
31st Alan Parker AIRE M70 MUV 57:12 +25:09
32nd Fred Ross EPOC M70 MUV 58:51 +26:48
33rd Arabella Woodrow EPOC W60 WSV 59:39 +27:36
34th David Morgan EPOC M70 MUV 61:57 +29:54
35th Richard & Andrew & Emily Ollerenshaw IND   OD 62:56 +30:53
36th= Sue Levinson EPOC W60 WSV 63:08 +31:05
36th= Stella Taylor IND   OD 63:08 +31:05
36th= Celia Dean CLOK W60 WSV 63:08 +31:05
39th Jim Harrison EBOR M70 MUV 67:05 +35:02
  Steve Willis EBOR M65 MUV w1  

Course E

Results

3.2km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
n/c Mike Byron HALO M40 OE 25:23  
1st Helen Gardner EBOR W65 WUV 30:47  
2nd Enrada Cepele SROC W21 OE 31:08 +0:21
3rd Adam Collinge BAILO M45 OE 35:51 +5:04
4th Guy Goodair EPOC M80 MHV 37:01 +6:14
5th Jackie Page EPOC W65 WUV 37:44 +6:57
6th Nev Myers EBOR M60 OE 40:25 +9:38
7th= Sheila Smith EBOR W70 WUV 41:24 +10:37
7th= Gill Ross EPOC W70 WUV 41:24 +10:37
9th Juliet Morgan EPOC W70 WUV 42:20 +11:33
10th Janet Todd EBOR W65 WUV 43:37 +12:50
11th Jean Lochhead EPOC W70 WUV 44:29 +13:42
12th David Horn EBOR M70 OE 46:30 +15:43
13th Catherine Odell EBOR W75 WHV 50:54 +20:07
14th Christine Roberts EBOR W65 WUV 50:56 +20:09
15th Joan Selby CLOK W75 WHV 53:47 +23:00
16th Margaret Parker AIRE W70 WUV 55:10 +24:23
17th Eileen Bedwell CLOK W85 WHV 72:00 +41:13
  Barrie Speake EBOR M75 MHV m5-9  
  Liz Drew EBOR W65 WUV m16  
  Dorothy Smith HALO W65 WUV w4  
  Mary Carrick HALO W65 WUV m17  
  Helen Cox AIRE W65 WUV w11  
  Margaret Fountain EBOR W75 WHV w2  

Course F

Results

3.5km

Pos Name Club Age Class Class Time Behind
n/c Mike Byron HALO M40 OF 24:17  
1st Ben Mather LOG M16 MJ 25:17  
2nd Natalie Martin CLOK W16 WJ 29:53 +4:36
3rd Lucy Howlett EBOR W16 WJ 32:12 +6:55
4th William Martland EPOC M14 MJ 34:40 +9:23
5th Emma Van Dam HALO W14 WJ 36:06 +10:49
6th Hannah Mather LOG W12 WJ 36:28 +11:11
7th Joseph Guy SYO M10 MJ 51:11 +25:54
8th Jack & Charlie Beavers AIRE M10 OF 53:01 +27:44
  George Martin CLOK M14 MJ m3  
  Freddie Guy SYO M10 MJ m20-21