Results for York University (West) Regional Event - 30-Dec-2018

Class Results

MHV

Results

2.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind

MJ

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Sam Crawshaw SYO M14 00:34:43    
2nd William Martland EPOC M14 00:40:34 +00:05:51 12:00:00
3rd Robbie Lightfoot SYO M10 00:41:23 +00:06:40 12:00:00
4th Alexandra Crawshaw SYO W14 00:42:05 +00:07:22  
5th George Martin CLOK M14 00:43:21 +00:08:38  
6th Dominic Wathey MDOC M14 00:43:27 +00:08:44 12:00:00
  John Atkin IND M14 w15    

MO

Results

7.6km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Matthew Speake EBOR M35 00:40:05    
2nd Thomas Wilson EUOC M21 00:43:27 +00:03:22 12:00:00
3rd Rowan Capper LOC M21 00:44:24 +00:04:19 12:00:00
4th Josh Beech EBOR M21 00:47:15 +00:07:10 12:00:00
5th Ben Stevens AIRE M21 00:48:00 +00:07:55 12:00:00
6th Joshua Cooper EBOR M21 00:49:07 +00:09:02  
7th Quentin Harding CLARO M55 00:49:23 +00:09:18 12:00:00
8th Matt Driver SELOC M21 00:49:59 +00:09:54  
9th Mark Burley MDOC M21 00:50:27 +00:10:22 12:00:00
10th Alexander Lines SO M21 00:50:45 +00:10:40  
11th Andy Thorpe EPOC M45 00:52:20 +00:12:15 12:00:00
12th James Meredith EBOR M40 00:52:21 +00:12:16  
13th Luke Parker CLARO M18 00:52:32 +00:12:27 12:00:00
14th Brendan Anglim CLOK M45 00:52:54 +00:12:49  
15th Dom Dakin SYO M18 00:53:25 +00:13:20 12:00:00
16th Dave Murgatroyd AIRE M21 00:54:05 +00:14:00  
17th Oscar Anglim CLOK M18 00:54:28 +00:14:23  
18th Andy Dale ECKO M50 00:55:44 +00:15:39  
19th David Wathey MDOC M50 00:57:11 +00:17:06 12:00:00
20th David Williams AIRE M55 00:57:38 +00:17:33 12:00:00
21st Stephen Wilson CLYDE M50 00:58:17 +00:18:12  
22nd James Howlett LUUOC M20 01:01:32 +00:21:27  
23rd Matthew Green NOC M21 01:03:16 +00:23:11 12:00:00
24th Richard Foster AIRE M35 01:06:14 +00:26:09  
25th Martin Dean CLOK M55 01:09:53 +00:29:48  
26th Ashok Gurung EBOR M40 01:10:41 +00:30:36  
27th Hem Rana IND M35 01:14:12 +00:34:07  
28th Graham Driver AIRE M21 01:17:21 +00:37:16 12:00:00
29th Michael Thompson NN M45 01:37:37 +00:57:32 12:00:00
30th Richard Ollerenshaw IND M35 01:52:46 +01:12:41 12:00:00

MSV

Results

5.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Brian Ward HALO M55 00:38:45   12:00:00
2nd Nicholas Lightfoot SYO M55 00:45:06 +00:06:21 12:00:00
3rd Graham Capper LOC M60 00:47:20 +00:08:35 12:00:00
4th Ian Marshall AIRE M55 00:48:05 +00:09:20  
5th David Vincent DVO M55 00:48:57 +00:10:12 12:00:00
6th Robert Parkinson NOC M60 00:49:23 +00:10:38 12:00:00
7th Richard Payne EPOC M65 00:49:29 +00:10:44  
8th Keith MacDermott EBOR M65 00:50:15 +00:11:30  
9th Timothy Evans CLARO M55 00:50:28 +00:11:43 12:00:00
10th Peter Harris HALO M60 00:50:47 +00:12:02  
11th Peter Jones AIRE M60 00:50:59 +00:12:14  
12th Simon Brook EBOR M60 00:51:49 +00:13:04  
13th Andrew Kelly AIRE M60 00:53:07 +00:14:22 12:00:00
14th Ian Smallwood IND M55 00:53:20 +00:14:35  
15th Malcolm Hewitson CLOK M55 00:55:52 +00:17:07 12:00:00
16th David Shelley AIRE M65 00:56:40 +00:17:55  
17th David Murphy CLOK M55 00:56:54 +00:18:09  
18th Chris Simmonds HALO M55 01:02:42 +00:23:57 12:00:00
19th Peter Ross MDOC M70 01:04:41 +00:25:56  
20th Stephen Warner EPOC M60 01:08:31 +00:29:46  
21st Allen Barnes CLARO M75 01:10:07 +00:31:22  
22nd Nigel Peters DEE M55 01:11:20 +00:32:35 12:00:00
23rd Mel Bailey BAOC W55 01:20:57 +00:42:12  
24th Barry Harrison CLOK M75 01:25:32 +00:46:47 12:00:00
  Michael Smith HALO M70 m10    
  John Purkis SYO M60 m15 m18    

MUV

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Tony Carlyle AIRE M65 00:33:17    
2nd Paul Johnson SYO M65 00:33:20 +00:00:03  
3rd Bryan Parkinson EPOC M65 00:38:27 +00:05:10  
4th John Williams MDOC M65 00:39:04 +00:05:47  
5th Colin Best SYO M70 00:40:07 +00:06:50 12:00:00
6th David Day CLARO M70 00:40:53 +00:07:36 12:00:00
7th Gerry Symes AIRE M70 00:41:20 +00:08:03  
8th Kevin Gallagher LEI M65 00:41:42 +00:08:25  
9th David Rose PFO M65 00:43:02 +00:09:45  
10th Chris Burden AIRE M70 00:43:59 +00:10:42  
11th Kenneth Hutson HALO M65 00:44:06 +00:10:49  
12th Paul Simmons HALO M65 00:44:14 +00:10:57  
13th Roy Bradley CLOK M70 00:44:48 +00:11:31  
14th Mike Ridealgh EBOR M65 00:46:34 +00:13:17  
15th Neil Croasdell EPOC M70 00:47:21 +00:14:04  
16th Andrew Payne DEE M65 00:48:36 +00:15:19  
17th Guy Goodair EPOC M80 00:50:20 +00:17:03  
18th Trevor Roberts MDOC M70 00:51:07 +00:17:50 12:00:00
19th David Horn EBOR M70 00:52:15 +00:18:58 12:00:00
20th Stephen Round SELOC M65 00:52:19 +00:19:02 12:00:00
21st Richard Clark EBOR M70 00:53:04 +00:19:47  
22nd Peter Archer CLOK M70 00:53:45 +00:20:28  
23rd Brian Davies NATO M65 00:59:29 +00:26:12  
24th Tony Pennick EBOR M70 01:00:11 +00:26:54  
25th Fred Ross EPOC M70 01:02:57 +00:29:40  
26th Michael Rose BOF M70 01:03:28 +00:30:11 12:00:00
27th Philip Puckrin EBOR M70 01:04:08 +00:30:51  
28th Mike Thorpe EPOC M75 01:05:52 +00:32:35 12:00:00
29th Alan Parker AIRE M70 01:06:10 +00:32:53  
30th David Morgan EPOC M70 01:09:47 +00:36:30 12:00:00
31st John Illingworth EBOR M75 01:13:28 +00:40:11  
  Steve Willis EBOR M65 m8    
  Tom Crowther AIRE M80 mS    

MV

Results

6.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Jon Cross FVO M50 00:48:32   12:00:00
2nd David Jolly RAFO M40 00:50:21 +00:01:49  
3rd Adrian Parker CLARO M45 00:52:08 +00:03:36 12:00:00
4th Paul Taylor SYO M50 00:53:13 +00:04:41  
5th Simon Hodgson SYO M40 00:53:36 +00:05:04  
6th Neil Conway AIRE M50 00:53:45 +00:05:13 12:00:00
7th Tony Udris SYO M45 00:53:59 +00:05:27  
8th David Bowman AIRE M45 00:54:45 +00:06:13  
9th Trevor Hindle MDOC M50 00:55:08 +00:06:36  
10th Paul Bradbury SYO M60 00:55:47 +00:07:15  
11th Andrew McRoyall IND M50 00:56:09 +00:07:37  
12th Jolyon Medlock WSX M40 00:56:52 +00:08:20  
13th Bryan Greener EBOR M45 00:57:21 +00:08:49  
14th Peter Gorvett SYO M70 00:59:57 +00:11:25  
15th Stuart Gall SOLWAY M40 01:00:27 +00:11:55  
16th Christopher Wright CLOK M60 01:00:29 +00:11:57 12:00:00
17th Ian Farrell MDOC M35 01:02:48 +00:14:16 12:00:00
18th David Todd SYO W50 01:02:52 +00:14:20 12:00:00
19th Steve Green NOC M60 01:02:58 +00:14:26 12:00:00
20th Jonathan Emberton EPOC M55 01:03:02 +00:14:30 12:00:00
21st Robert Tattershall EBOR M45 01:04:10 +00:15:38  
22nd Michael Wyatt BOLL OK M50 01:06:29 +00:17:57  
23rd Nigel Owens SYO M50 01:09:15 +00:20:43 12:00:00
24th Robert Howlett EBOR M50 01:11:08 +00:22:36  
25th Rob Atkin IND M40 01:12:13 +00:23:41 12:00:00
26th David Harrison EPOC M45 01:14:34 +00:26:02  
27th David Chippett IND M50 01:15:49 +00:27:17  
28th Ian Robson EBOR M65 01:20:33 +00:32:01 12:00:00
29th Christopher Cooper EBOR M50 01:22:03 +00:33:31 12:00:00
  Simon Martland EPOC M50 m21-26    
  John Green CLOK M45 m18    
  David Powell EBOR M46 m2-15 m18-29    

MYJ

Results

2.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Lawrence Hodgson SYO M10 00:27:44    
2nd David Tate IND M13 00:32:08 +00:04:24 12:00:00
3rd James Corfield CLARO M10 00:34:03 +00:06:19  
4th Daniel Meredith EBOR M10 00:39:46 +00:12:02  
5th Joseph Meredith EBO M5 00:45:07 +00:17:23  
6th James Martin CLOK M10 00:46:15 +00:18:31 12:00:00

Other A

Results

7.6km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
n/c Adam Thorpe EPOC M16 00:59:44   12:00:00
1st Helen Meredith EBOR W35 01:04:04    
2nd Ellie & Laurence Griffin IND   01:16:03 +00:11:59  

Other B

Results

6.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Adam Bradbury HH M21 00:51:05    
2nd Will Parkinson NOC M21 00:56:40 +00:05:35 12:00:00
3rd Stuart Whittingham HALO M35 01:01:53 +00:10:48 12:00:00
4th Alex Deltenre IND M21 01:04:52 +00:13:47 12:00:00
5th Theo Tattershall EBOR M16 01:06:43 +00:15:38 12:00:00
6th Dominic Green CLOK M16 01:11:24 +00:20:19  
7th Liam Green CLOK M14 01:14:16 +00:23:11 12:00:00
8th William Ford IND M21 01:22:59 +00:31:54 12:00:00

Other C

Results

5.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Leon Foster AIRE M35 00:37:17    
2nd Nick Martin CLOK M45 00:48:57 +00:11:40 12:00:00
3rd Sam Todd SYO M12 00:54:56 +00:17:39 12:00:00
4th Anna Todd SYO W10 00:54:58 +00:17:41 12:00:00
5th James Avis AIRE M21 00:56:03 +00:18:46 12:00:00
6th Abigail Mace IND   00:57:48 +00:20:31  
7th Holly Avis AIRE W20 01:03:09 +00:25:52 12:00:00
8th Andy Redfearn EBOR M35 01:10:18 +00:33:01  
9th Nick & Barbara Griffin IND M50 01:22:12 +00:44:55  

Other D/E

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Joe Owens SYO M16 00:41:34    
2nd John Smales EBOR M60 00:47:44 +00:06:10  
3rd Peter Avis AIRE M55 00:47:53 +00:06:19 12:00:00
4th Ismay & Jake Ambler IND   00:51:53 +00:10:19 12:00:00
5th Poppy Lynn   W11 00:54:43 +00:13:09 12:00:00
6th Harry Lynn   M7 00:55:08 +00:13:34 12:00:00
7th Rhian Driver SELOC W21 00:57:03 +00:15:29  
8th Ben Hauxby EBOR M11 01:00:41 +00:19:07  
9th RobinHawxby EBOR W40 01:00:46 +00:19:12  
10th Mel Avis AIRE W50 01:03:37 +00:22:03 12:00:00
11th Tarn Driffield+3 IND W40 01:03:54 +00:22:20  
12th Richard & James Corfield CLARO M40 01:06:59 +00:25:25  

Other F

Results

2.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st= Harry Lynn EBOR M8 00:28:44    
1st= Marie Roberts MDOC W60 00:28:44   12:00:00
3rd Aurora Speake EBOR W5 00:35:14 +00:06:30  
4th Tristan vazentine and william Vazenting IND M5 00:43:45 +00:15:01  
5th Peter Roberts EBOR M70 00:44:49 +00:16:05  
6th Kumuk Daisyi Limbu EBOR W3 00:45:38 +00:16:54 12:00:00
7th Elliot Dale & Team ECKO   01:16:46 +00:48:02  
  Linda Kelly CLARO W60 w1 m4-11    

WHV

Results

2.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Margaret Fountain EBOR W75 00:30:07    
2nd Clarissa Napier CLOK W80 00:31:23 +00:01:16  
3rd Eileen Bedwell CLOK W85 00:54:26 +00:24:19 12:00:00

WJ

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Lois Parker CLARO W16 00:35:34   12:00:00
2nd Lyra Medlock WSX W12 00:35:38 +00:00:04  
3rd Isabelle Hodgson SYO W16 00:37:36 +00:02:02  
4th Elspeth Jolly HALO W14 00:40:50 +00:05:16  
5th Natalie Martin CLOK W16 00:40:59 +00:05:25  
6th Claudine Hodgson SYO W16 00:41:28 +00:05:54  
7th Erin Anglim CLOK W16 00:45:31 +00:09:57  
8th Amy Greener EBOR W16 00:47:37 +00:12:03  
9th Niomi Lee IND W14 00:58:31 +00:22:57  
10th Charlotte McRoyall IND W14 00:58:41 +00:23:07  
11th Joanna Bowman AIRE W14 01:06:02 +00:30:28  
  Isobel Powell EBOR W16 m13-16    

WO

Results

6.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Charlotte Ward HALO W21 00:43:20    
2nd Alice Wilson CLYDE W16 00:50:44 +00:07:24 12:00:00
3rd Kerria Rowan SO W21 00:52:46 +00:09:26  
4th Carolyn Hindle FVO W21 00:55:54 +00:12:34  
5th Evie Conway AIRE W16 00:58:00 +00:14:40 12:00:00
6th Amanda Crawshaw SYO W45 00:58:02 +00:14:42  
7th Anne Maguire AIRE W35 00:58:58 +00:15:38  
8th Natasha Conway AIRE W45 01:02:07 +00:18:47  
9th Laura Hindle FVO W20 01:02:16 +00:18:56  
10th Megan Harrison EPOC W20 01:04:58 +00:21:38  
11th Beth Emberton IND W21 01:05:10 +00:21:50 12:00:00
12th Laura Harrison EPOC W18 01:05:23 +00:22:03  
13th Jemima Parker CLARO W50 01:08:02 +00:24:42 12:00:00
14th Cecilia Fenerty MDOC W50 01:08:49 +00:25:29 12:00:00
15th Rachel Wilson CLYDE W50 01:11:46 +00:28:26 12:00:00
16th Amanda Cooper EBOR W50 01:11:55 +00:28:35 12:00:00
17th Julie Laverock MDOC W50 01:12:56 +00:29:36 12:00:00
18th Sue Stevens AIRE W65 01:17:27 +00:34:07 12:00:00
19th Alana Wright CLOK W21 01:17:38 +00:34:18 12:00:00
20th Victoria Todd EBOR W35 01:19:01 +00:35:41  
21st Elena Fothergill IND W18 01:19:17 +00:35:57 12:00:00
22nd Lizzie Kershaw IND W35 01:19:36 +00:36:16 12:00:00
23rd Livia Wright CLOK W18 01:20:53 +00:37:33 12:00:00
24th Laura Bennett EBOR W21 01:20:54 +00:37:34 12:00:00
25th Egg Cameron IND W21 01:21:39 +00:38:19  
26th Tanya Cooper EBOR W18 01:23:59 +00:40:39 12:00:00
27th Catherine Rooney RR W55 01:30:45 +00:47:25 12:00:00
  emily Cooper EBOR W20 m19-25    

WSV

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Louise Dunn LOC W55 00:35:36   12:00:00
2nd Janet Leake EBOR W55 00:39:50 +00:04:14  
3rd Joyce Marshall AIRE W55 00:41:24 +00:05:48  
4th Judy Johnson SYO W65 00:42:49 +00:07:13 12:00:00
5th Karen Clark EBOR W60 00:44:56 +00:09:20  
6th Jill Smith EBOR W60 00:46:31 +00:10:55 12:00:00
7th Jacky Dakin SYO W55 00:46:59 +00:11:23 12:00:00
8th Wendy Carlyle AIRE W60 00:48:03 +00:12:27 12:00:00
9th Amanda Ward HALO W55 00:49:41 +00:14:05 12:00:00
10th Patricia Davies NATO W60 00:49:46 +00:14:10  
11th Arabella Woodrow EPOC W60 00:49:50 +00:14:14  
12th Christine Robinson IND W55 00:53:21 +00:17:45 12:00:00
13th Catherine Odell EBOR W75 00:55:32 +00:19:56  
14th Penny Peters DEE W55 00:57:42 +00:22:06 12:00:00
15th Celia Dean CLOK W60 01:00:04 +00:24:28  
16th Joanna Emberton EPOC W55 01:08:15 +00:32:39 12:00:00
17th Joan Selby CLOK W75 01:08:47 +00:33:11  
18th Caroline Barcham SELOC W55 01:13:23 +00:37:47  
19th Sue Levinson EPOC W60 01:20:12 +00:44:36 12:00:00

WUV

Results

4.2km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Helen Gardner EBOR W65 00:42:38   12:00:00
2nd Jillyan Dobby MDOC W65 00:45:30 +00:02:52  
3rd Jean Payne DEE W65 00:52:25 +00:09:47  
4th Christine Roberts EBOR W65 00:53:40 +00:11:02  
5th Gill Ross EPOC W70 00:54:07 +00:11:29  
6th Jane Payne EPOC W65 00:54:59 +00:12:21  
7th Sheila Smith EBOR W70 00:56:27 +00:13:49  
8th Judith Goodair EPOC W75 00:57:18 +00:14:40 12:00:00
9th Jackie Barnes CLARO W70 00:57:22 +00:14:44  
10th Dorothy Smith HALO W65 00:58:12 +00:15:34 12:00:00
11th Maureen Webb LEI W65 00:59:18 +00:16:40  
12th Juliet Morgan EPOC W70 00:59:37 +00:16:59  
13th= Mary Carrick HALO W65 01:00:13 +00:17:35  
13th= Janet Todd EBOR W65 01:00:13 +00:17:35  
15th Margaret Parker AIRE W70 01:12:12 +00:29:34 12:00:00
16th Judith Powell AIRE W75 01:25:04 +00:42:26 12:00:00
17th Alison Doyle MDOC W65 01:27:07 +00:44:29 12:00:00
  Patricia Simmons HALO W65 w8    

WV

Results

5.3km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Ruth Ker CLARO W50 00:45:26   12:00:00
2nd Emma Harrison EPOC W45 00:46:29 +00:01:03  
3rd Helen Parkinson NOC W50 00:51:22 +00:05:56 12:00:00
4th Helene Lecomte EBOR W40 00:51:23 +00:05:57  
5th Helena Crutchley HALO W55 00:53:14 +00:07:48  
6th Helen Chan HALO W40 00:58:08 +00:12:42  
7th Robyn Stanyon SYO W50 00:58:51 +00:13:25 12:00:00
8th Helen Martland EPOC W50 00:59:23 +00:13:57 12:00:00
9th Lisa Broadest AIRE W40 01:00:47 +00:15:21 12:00:00
10th Liz Atkin IND W40 01:03:00 +00:17:34 12:00:00
11th Kate Gibson EBOR W50 01:05:05 +00:19:39  
12th Hazel Hindle MDOC W55 01:09:32 +00:24:06  
13th Di Wright CLOK W50 01:13:49 +00:28:23 12:00:00
14th Jean Lochhead EPOC W70 01:17:36 +00:32:10 12:00:00
15th Viv Murphy CLOK W45 01:24:14 +00:38:48  
16th Celia McRoyall IND W40 01:37:56 +00:52:30 12:00:00
  Susan P Adams EBOR W65 m25    

WYJ

Results

2.1km

Pos Name Club Age Class Time Behind Penalties
1st Poppy Lynn EBOR W12 00:28:41    
2nd Margaux Hodgson SYO   00:29:53 +00:01:12  
3rd Sarah Tate IND W11 00:40:42 +00:12:01 12:00:00
4th Daisy Llovell IND W10 00:41:45 +00:13:04 12:00:00
5th Jasmine Powell + Kath Powell EBOR W14 00:43:39 +00:14:58  
6th Elsie Driver SELOC W1 00:49:22 +00:20:41